• ŚWIERADÓW ZDRÓJ I OKOLICE
          • ŚWIERADÓW ZDRÓJ I OKOLICE

          • 11 czerwca 2018 r. uczniowie klasy 2a i czterej koledzy z klasy 3a wraz z wychowawcą Agatą Kostek, Przewodnikiem Sudeckim Reginą Stanicką – Wachowicz i opiekunem Ireną Siedlecką i udali się na wycieczkę krajoznawczą w ramach poznawania naszej najbliższej okolicy do Świeradowa Zdroju. Atrakcją była kolej gondolowa, którą wyjechaliśmy na Stóg Izerski. Obejrzeliśmy panoramę najbliższej okolicy, podziwialiśmy Schronisko na Stogu Izerskim i ruszyliśmy szlakiem żółtym w kierunku Smreka. Dotarliśmy do granicy polsko – czeskiej. W trakcie wędrówki obserwowaliśmy roślinność Gór Izerskich, o której wiele ciekawostek opowiedziała nam pani Regina Stanicka – Wachowicz. Następnie udaliśmy się do Świeradowa Zdroju. Podziwialiśmy fontannę z czterema żabami. Płazy te są symbolem tego miasteczka, a przynoszą  ponoć zdrowie, bogactwo, szczęście i miłość.  A legenda głosi, że pewien lekarz znalazł w tutejszym potoku nieżywą, lecz doskonale zakonserwowaną żabkę. Postanowił zbadać dlaczego. Po zbadaniu składu chemicznego z potoku i okolicznych źródeł okazało się, iż woda ma właściwości rzadko spotykane - radoczynne. Od tego momentu Świeradów stał się miejscowością uzdrowiskową. Będąc w Świeradowie zwiedziliśmy najdłuższą (80 m) wśród dolnośląskich uzdrowisk Halę Spacerową w Domu Zdrojowym. Przy wejściu do Hali Spacerowej znajduje się źródło wody pitnej, którą każdy uczestnik wycieczki spróbował. Kolejnym punktem naszej wycieczki była miejscowość Sucha, a tam rejs statkiem po Jeziorze Leśniańskim, aż pod najstarszą w Polsce zaporę Leśniańską. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że jest to zapora na rzece Kwisa z 1905 r. Podczas rejsu mogliśmy podziwiać skaliste brzegi Jeziora Leśniańskiego, jak również Zamek Czocha od strony jeziora.
            Wycieczka dostarczyła uczestnikom wielu wrażeń i wprowadziła w wakacyjny klimat. Uczniowie klasy 2a wraz z wychowawcą dziękują serdecznie pani Reginie Stanickiej – Wachowicz oraz pani Irenie Siedleckiej za udział w naszej wyprawie po najbliższej okolicy.


            Agata Kostek

            Galeria zdjęć...

             

          • POTYCZKI ORTOGRAFICZNE 2018

          • W kwietniu odbył się konkurs ortograficzny przygotowany przez platformę edukacyjną EduNect pod hasłem Potyczki Ortograficzne 2018. Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie z klas 4-6. Oto laureaci z poszczególnych klas oraz tytuły, jakie zdobyli:
             Patryk Cichoń – Mistrz Klasy 4a;
            Bartosz Januszkiewicz –  Mistrz Klasy 4b, Mistrz Klas 4, Wicemistrz Szkoły;
            Viktoria Szeterlak – Mistrz Klasy 4c;
            Dominika Wolska – Mistrz Klasy 5a, Mistrz Klas 5, Mistrz szkoły, 25. miejsce w konkursie;
            Kinga Żuk – Wicemistrz Szkoły;
            Aniela Półtorak – Mistrz Klasy 5b;
            Julia Mielniczyn – Mistrz Klasy 6a, Mistrz Klas 6, Wicemistrz Szkoły;
            Natalia Popowicz – Mistrz Klasy 6b;
            Weronika Rotkiewicz – Mistrz Klasy 7a, Mistrz Klas 7, Mistrz Szkoły;
             Martyna Kobylańska –Wicemistrz Szkoły;
            Ewa Kapusta – Mistrz Klasy 7b.
            20 czerwca wyzej wymienieni uczniowie otrzymali gratulacje oraz dyplomy i nagrody.
            Termin powiatowego konkursu ortograficznego zbiegł się, niestety, z organizowanymi w tym czasie wycieczkami, stąd naszą szkołę w klasach starszych reprezentowały Oliwia Pasternak (kl.7b) i Amelia Radyno (kl.7a), które rywalizowały 14 maja z siódmoklasistami i gimnazjalistami we Wleniu; natomiast  najlepsi z klas IV-VI zmagali się z  ortografią 10 maja w Lwówku Śląskim. W potyczkach ortograficznych wzięli udział: Aniela Półtorak (kl. 5b), Patryk Cichoń (kl.4a) i Bartosz Januszkiewicz (kl.4b).
            Nie udało się tym razem odnieść sukcesu, ale dla wszystkich było to z pewnością ciekawe doświadczenie, które pozwoli jeszcze lepiej przygotować się za rok. Trzymamy kciuki!  


            Magdalena Podobińska, Anna Barsul

             

        • Grunt to oryginalność
          • Grunt to oryginalność

          • Można śmiało powiedzieć, że każdy odczuwa potrzebę piękna. Dobrze by było, gdyby wszystko naokoło było piękne – widoki, uroda no i oczywiście sztuka. Po co otaczać się zwykłymi przedmiotami o szarym, wręcz nudnym wyglądzie, skoro można je pokolorować i nadać pewną tożsamość. Chcemy mieć ładne portrety, na których wyglądamy lepiej niż w rzeczywistości. Nasze dzieciaki, uczniowie klas V, podeszły do tego tematu z przymrużeniem oka. W swojej małej twórczości wykorzystały obraz Edwarda Muncha "Krzyk". Sam malarz był nim tak pochłonięty, że malował go aż 4 razy, wszystkie 4 wersje zachowały się do dziś. Nasi uczniowie również wykonały swoje wersje obrazu. Nie do końca naśladowały samego autora. Sylwetka bohatera obrazu z charakterystycznym groteskowym grymasem zyskała inne oblicze. Dzieciaki wykonały zdjęcia swoich koleżanek i kolegów, a następnie umieściły je w owej postaci. Człowiek z obrazu E. Muncha jest wizualizacją strachu, poczucia opuszczenia, bezradności, natomiast po małej przemianie dokonanej przez dzieci naszej szkoły, wyraża cieplejsze emocje. Cała kompozycja charakteryzuje się dużą dynamiką, wydaje się, że obraz płynie, porusza się i cieszy przypadkowego widza. Kolejną inspiracją do zabawy obrazem był Vincent van Gogh, a właściwie pełnometrażowa animacja malarska „Twój Vincent”, składającą się ze 120 obrazów tego wybitnego malarza. Uczniowie kolorowały jego obrazy, wykorzystując swoją wyobraźnię oraz wiedzę zdobytą na zajęciach ze sztuki. Wyobraźnia dziecka nie zna granic! Zwykłe przedmioty stały się nadzwyczajne, a sama rzeczywistość olśniewająco barwna. Wystawa prac naszych dzieci znajduje się w szkole podstawowej, przechodząc obok warto wejść i rzucić na nie okiem. Często się zdarza, że kiedy w rozmowie pojawia się problem związany ze sztuką, słyszymy deklarację: Ja nie znam się na sztuce. Dlatego warto zadbać, aby kontakt ten nastąpił jak najwcześniej. Może dzięki temu sztuka stanie się naturalnym elementem naszego otoczenia i życia.
                                                                        

               Elżbieta Woźniak, Regina Stanicka - Wachowicz

             

        • Konkurs recytatorski
          • Konkurs recytatorski

          • 4 czerca w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Osiemnastu uczniów klas I-III wyłonionych w eliminacjach klasowych zaprezentowało wiersze o tematyce patriotycznej. Z zadania wywiązali się bardzo dobrze, z dużym zaangażowaniem i przejęciem prezentując przygotowane wiersze. Podniosłość i patetyczność utworów pozwoliły wszystkim przypomnieć jaką wartość ma życie w wolnym kraju. Jury w składzie  Pani Anna Barsul, Pani Magdalena Podobińska i Pani Agata Nuckowska, stanęło przed trudnym zadaniem wyłonienia zwycięzców.
            W kategorii klas I miejsce I zdobyła Liliana Urbańska , II miejsce Maja Mendychowska , III miejsce  Maja Zydor. W kategorii klas II zwycięzcami zostali: Milena Binasiewicz i Michał Chrabąszcz.   W kategorii klas III  miejsce I zdobyła Maja Lichtańska, miejsce II Weronika Olejnik, miejsce III Miłosz Urbanik.
            Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.
            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za trud włożony w przygotowanie recytacji.

            Organizatorzy
            Anna Kucharczyk
            Sara Shaban

             

             

        • KONKURS RECYTATORSKI POEZJI ZBIGNIEWA HERBERTA
          • KONKURS RECYTATORSKI POEZJI ZBIGNIEWA HERBERTA

          • Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. W tym roku (dokładnie 28 lipca) minie dwadzieścia lat od śmierci poety – jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku.
            29 maja uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Recytatorskim Poezji Zbigniewa Herberta, którego organizatorem była Gmina Biblioteka Publiczna w Lubomierzu.
            Do konkursu przystąpiło 21 uczniów reprezentujących następujące szkoły: Zespół Szkolno- Przedszkolny w Lubomierzu, Szkoła Podstawowa w Pławnej oraz Zespół Szkół w Lubomierzu. Naszą szkołę reprezentowali: EVA PAWŁOWSKA (kl. 5a), KINGA ŻUK (kl. 5a), DOMINIKA WOLSKA (kl. 5a), ANIELA PÓŁTORAK (kl. 5a), JULIA MIELNICZYN (kl.6a), JAKUB SKWARCZYŃSKI (kl.6a), KORNELIA KOSTEK (kl.7a), AMELIA RADYNO (kl.7a), WERONIKA ROTKIEWICZ (kl.7a), MATYLDA JANKOWSKA (kl.7b) oraz JULIA SKALANY (kl.7b).
            Najlepszym recytatorem w kategorii klas VII okazał się JAKUB SKWARCZYŃSKI, który zajął I miejsce, natomiast II miejsce w tej kategorii przyznano ANIELI PÓŁTORAK. Laureaci konkursu oraz wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. 
            Szczególne podziękowania za współpracę kierujemy do Pani Renaty Juncewicz, a zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!


             Anna Barsul, Magdalena Podobińska
                                                            
             

        • Tak blisko i tak pięknie
          • Tak blisko i tak pięknie

          • Poniedziałek, 28 maja, kolejny ciepły dzionek maja. Klasy IVabc i VIa, pod opieką wychowawców: Reginy Stanickiej - Wachowicz, Marzeny Szramowiat, Magdaleny Podobińskiej oraz Elżbiety Woźniak wyruszyły na kolejną wyprawę w tym roku szkolnym, tym razem do Bukowca. Już po niespełna godzinie byliśmy w Bukowcu, pięknej wsi leżącej u podnóża Rudaw Janowickich. Udaliśmy się w kierunku leżącego na niewielkim wzniesieniu Pawilonu zwanego Herbaciarnią, ze spektakularnym widokiem na Śnieżkę. Znajduje się tu sala - biblioteka, z której można wziąć książkę i poczytać, a jak nam się bardzo spodoba to nawet do domu, zostawiając w zamian inną. Następnie udaliśmy się do budynku dawnego Browaru gdzie obecnie znajduje się Muzeum. Poprzez zabawę i doświadczenie poznaliśmy bogactwo flory i fauny regionu. Prowadzeni przez multimedialnego Myśliwego Huberta, podglądaliśmy między innymi: dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku, rozpoznawaliśmy drzewa po korze czy liściach, a także obejrzeliśmy przyrodniczy film w leśnym kinie. Dodatkową atrakcją były bogate zbiory kolekcjonerskie związane z myślistwem. Na tym nie koniec, maszerując drogą za Domem Ogrodnika, wśród skałek dotarliśmy do Wieży widokowej. Z niej podziwialiśmy widoki na Karkonosze, Rudawy Janowickie oraz panoramę Bukowca wraz z otaczającymi go stawami, których jest tu sporo.  Malowniczymi ścieżkami spacerowymi, wzdłuż których zostały ustawione liczne tablice edukacyjne poświęcone przyrodzie i historii parku, udaliśmy się w kierunku stawu Kąpielnik na wspólny piknik. To wymarzona przestrzeń dla relaksu. Rozległy, przestronny teren zapraszał do oderwania się od codziennych obowiązków, do odpoczynku. W drodze do Lubomierza zatrzymaliśmy się jeszcze w Mysłakowicach gdzie zwiedziliśmy Park Miniatur prezentujący najwspanialsze budowle Świata. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są tu dwa amerykańskie autobusy szkolne, które ciekawie zaaranżowane pełnią teraz nieco inną funkcję. To był naprawdę udany dzień i mamy nadzieję, że wspólnie zwiedzimy jeszcze wiele wspaniałych miejsc.
                                                         

                 Elżbieta Woźniak, Regina Stanicka - Wachowicz

            Galeria zdjęć...

             

        • Wycieczka do Drezna
          • Wycieczka do Drezna

          • 25.05.2018r. trzydziestoosobowa grupa uczniów ze szkoły podstawowej w Lubomierzu pod opieką Joanny Chrabąszcz, Eweliny Kozłowskiej i Arona Bogusza udała się na wycieczkę do Drezna. Podczas pobytu uczestnicy wraz z przewodnikiem zwiedzali jedną z najpiękniejszych barokowych starówek w Europie Środkowo-Wschodniej. Zwiedzając zamek książęcy uczniowie mieli możliwość podziwiania zabytkowych dzieł sztuki w postaci misternych rzeźb, biżuterii i obrazów. Spacerując po mieście, co krok natrafialiśmy na polskie symbole. Jak wyjaśniła pani przewodnik, znalazły się one tam nieprzypadkowo – w czasie gdy powstawały najokazalsze budowle Drezna książę Saksonii był równocześnie królem Polski. Piękna architektura i ciekawa historia miasta z pewnością sprawią, że większość uczestników jeszcze do niego powróci.

                                                    ARON BOGUSZ

             

        • AUDYCJA UMUZYKALNIAJĄCA
          • AUDYCJA UMUZYKALNIAJĄCA

          • 22 maja 2018 r. uczniowie klas I – III i klas IV _ VII po raz trzeci w tym roku szkolnym wzięli udział w audycjach umuzykalniających, przygotowanych przez muzyków Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry. Tym razem muzycy zabrali nas w muzyczną podróż po kraju sąsiadującym z Polską, a mianowicie do Rosji, a przewodnikiem był Sasza. W klimat muzyki rosyjskiej wprowadził nas walc Piotra Czajkowskiego. Utwór usłyszał Sasza podczas balu na który trafia w pelerynce niewidce, aby odkryć tajemnicę zniszczonych bucików dwunastu sióstr, a córek cesarza. Podczas audycji uczniowie mieli okazję poznać muzykę rosyjską oraz ludowe tańce rosyjskie takie jak trepak i kozak. Trepak, to taniec ludowy bardzo żywy, radosny, mający bardzo szybkie tempo oraz charakterystyczne drobne kroczki i przytupy. Jednym z najbardziej znanych trepaków jest trepak Piotra Czajkowskiego, który to utwór słuchacze mieli okazję wysłuchać. Drugim zaprezentowanym tańcem był kozak, który charakteryzuje się żywym, stopniowo przyspieszanym tempem. Dzieci miały okazję spróbować swoich sił w tańcu. Podczas audycji uczniowie poznali fagot, jako instrument dęty drewniany podwójonstroikowy oraz jego sześcioczęściową budowę: stroik, eska, skrzydła, stopy, rury basowa oraz czara głosowa. Oprócz fagotu muzycy wykorzystali pianino i flet. Koncert przybliżył nam klimat muzyki rosyjskich kompozytorów Aleksandra Borodina, Michała Glinki oraz Piotra Czajkowskiego  dostarczając miłych wrażeń.


                                                                                           Marzena Szramowiat, Agata Kostek

            Galeria zdjęć

        • Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej „KinoSzkoła” i popularyzacja nowości kinowych w klasach I - III
          • Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej „KinoSzkoła” i popularyzacja nowości kinowych w klasach I - III

          • Wśród wielu wydarzeń w naszej szkole, w których biorą udział uczniowie, są wyjazdy do kina. W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klas I – III mieli okazję trzy razy wziąć udział w wyjazdach do Kina Wawel w Lubaniu.
             W ramach popularyzacji nowości kinowych 7 grudnia 2017 r. zorganizowano wyjazd na film „Mikołaj w każdym z nas”. Film wprowadził nas w miły, świąteczny nastrój i dostarczył wielu miłych wrażeń, a była to opowieść o przypadkowym spotkaniu z Mikołajem.
            W ramach VII edycji Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej i Społecznej „KinoSzkoła” uczniowie dwukrotnie wzięli udział w cyklach przyrodniczych, które stanowią uzupełnienie edukacji przyrodniczej. 21 lutego 2018 uczniowie wzięli udział w prelekcji i prezentacji multimedialnej na temat: „Jak i dlaczego zwierzęta przygotowują się do zimy?” oraz mieli okazję obejrzeć film „Mali Giganci” 3D, a 15 maja 2018 r. w ramach Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej „KinoSzkoła” odbyła się prelekcja wraz z prezentacją multimedialną na temat: „Prehistoryczne królestwo dinozaurów” oraz film „Spacer z dinozaurami” 3D. Zaletą obejrzanych filmów była wersja 3D, czyli trójwymiarowa, która oferuje dodatkowe doznania widza. Dzięki niej w wielu scenach, głębia dużego ekranu wciągała oglądających w środek akcji i dostarczała dodatkowych wrażeń. Wysłuchane prelekcje wraz z prezentacjami oraz obejrzane filmy dopełniły wiedzę przyrodniczą naszych uczniów oraz  rozbudziły świadomość o otaczającym nas świecie.
                                                                                           

                  Agata Kostek

             

             

             

        • KOLEJNY SUKCES KORNELII
          • KOLEJNY SUKCES KORNELII

          • 17 maja naszą szkołę odwiedzili Agnieszka Pawłowicz i Paweł Szuberski – przedstawiciele Placówki Terenowej KRUS - u w Jeleniej Górze. Wizyta gości szczególnie ucieszyła uczennicę klasy 7a KORNELIĘ KOSTEK, bowiem okazało się, że zdobyła ona II miejsce na etapie regionalnym  VIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem "BEZPIECZNIE NA WSI MAMY - UPADKOM ZAPOBIEGAMY". Goście oprócz gratulacji przekazali Kornelii nagrodę rzeczową.
            Jesteśmy dumni z kolejnego sukcesu naszej utalentowanej uczennicy i życzymy jej jeszcze wielu artystycznych zwycięstw.


            Anna Barsul

             

        • XIII Przegląd Pieśni Religijnej "Janie Pawle II śpiewamy dla Ciebie"
          • XIII Przegląd Pieśni Religijnej "Janie Pawle II śpiewamy dla Ciebie"

          • Religijnie i patriotycznie

            16 maja b.r. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa B.M. w Lubomierzu odbył się XIII Przegląd Pieśni Religijnych „Janie Pawle II śpiewamy dla Ciebie”. Ze względu na przypadającą setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, repertuar tegorocznego przeglądu został wzbogacony o utwory patriotyczne.
             Organizatorem wpisanego w tradycję środowiska wydarzenia był miejscowy Zespół Szkolno – Przedszkolny. Oprócz reprezentacji przedszkola i poszczególnych klas Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, w przeglądzie uczestniczyli również przedstawiciele szkół podstawowych z: Biedrzychowic, Pławnej, Płóczek, Jeleniej Góry i Zespołu Szkół w Lubomierzu. Gościem specjalnym przeglądu był dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej ks. dr Jarosław Kowalczyk. Obecny był również Gospodarz miejsca – proboszcz ks. dr Erwin Jaworski oraz dyrektorzy lubomierskich szkół – p. Marek Kozak, p. Andrzej Górski, p. Joanna Paśko – Sikora, p. Marek Chrabąszcz oraz dyrektor Szkoły Podstawowej z Pławnej p. Teresa Śliwińska. Natomiast sprawami organizacyjnymi zajmował się zespół nauczycieli: Panie Bożena Ciereszko, Renata Juncewicz, Beata Pomorska, Wioletta Rotkiewicz, Regina Stanicka – Wachowicz oraz ks. Piotr Olszówka.
            Wszystkich uczestników wydarzenia przywitał w kościele dyrektor lubomierskiego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego p. Marek Kozak, podkreślając, że ideą przeglądu nie jest rywalizacja, ale wspólne oddanie czci Największemu z Polaków, który jest patronem lubomierskiej szkoły podstawowej. Natomiast ks. Jarosław Kowalczyk nawiązał do niepodległościowej rocznicy i odwołał się do przypadającego w tym dniu wspomnienia św. Andrzeja Boboli. Z racji, że ten męczennik za wiarę jest patronem Polski, dyrektor Wydziału Katechetycznego zaproponował modlitwę św. Andrzeja za ojczyznę, którą odczytał uczeń Mikołaj Bieńko. Gość z Legnicy przytoczył słowa św. Augustyna „Kto śpiewa – dwa razy się modli” oraz Goethego „Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź/tam dobre serca mają./Źli ludzie – wierzaj mi – Ci nigdy nie śpiewają”, które oddają atmosferę tych przeglądów.
            Wstępem do tej duchowej i artystycznej uczty był montaż słowny „Droga do niepodległości”, oparty na fragmentach „Dekalogu wolności”, który powinien być wyznacznikiem postępowania Polaków – o czym mówił Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1991 roku. Wartości patriotyczne, prezentujące się dzieci podkreślały również w biało – czerwonych oraz ludowych strojach. Natomiast w starannie dobranym repertuarze – oprócz pieśni związanych ze św. Janem Pawłem II – znalazły się m.in. utwory Chopina i „Rota”. Tradycyjnie – na zakończenie wystąpili dorośli –  organizatorzy przeglądu, opiekunowie grup, zaproszeni goście, których w tym roku wspierała p. Marzena Szramowiat z grupą akompaniującej na instrumentach młodzieży.
            Podczas przeglądu zostały wręczone nagrody uczniom klas IV i VI za udział w konkursie biograficznym i plastycznym dotyczące św. Jana Pawła II, który w lubomierskiej szkole przeprowadziła katechetka Wioletta Rotkiewicz.
            Podczas agapy w szkole ks. Jarosław Kowalczyk podziękował dyrekcji Zespołu Szkolno – Przedszkolnego i z uznaniem wyraził się o idei przeglądu, który w Lubomierzu odbywa się już 13 lat, a jego cykliczność może być przykładem do naśladowania. Niewątpliwie jest to owoc dobrej współpracy i jedności w działaniu środowiska lokalnego – szkoły i parafii, nauczycieli, księży, katechetów i rodziców. Dobra współpraca układa się także z dyrektorem Ośrodka Kultury i Sportu p. Mirosławem Laskowskim, który zawsze chętnie użycza sprzętu nagłaśniającego.
            Przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu uczestniczą w różnych wydarzeniach w diecezji oraz w Polsce i godnie reprezentują swoją miejscowość i wartości głoszone przez Patrona, którego zaszczytne imię noszą.

            Tekst: Brygida Gucwa & ks. Piotr Olszówka
            Foto: Klaudia Macias

             

            Galeria zdjęć...

        • Nasz wypad za miasto
          • Nasz wypad za miasto

          • Wycieczki klasowe jest to jedna z najbardziej lubianych przez nas form uczestnictwa w życiu szkolnym, dlatego uczniowie klas Va, Vb i VIa z wielką radością wyruszyli na trzydniową wycieczkę po ziemi wielkopolskiej i nie tylko. Organizatorkami wycieczki były  wychowawczynie: Joanna Budzicz, Anna Barsul, Elżbieta Woźniak oraz pani Małgorzata Klimko - Pawłowska.
            Pierwszym przystankiem było Muzeum Parowozowni w Wolsztynie, które jest ostatnią czynną parowozownią na świecie. Zlokalizowane tu zabytki ruchome i nieruchome stanowią nieocenione źródło wiedzy nie tylko o dawnej technice, ale także etosie pracy i życiu codziennym w Polsce dwudziestego stulecia. Jeszcze tego samego dnia udaliśmy się do poznańskiego zoo, przepięknego parku na tzw. Białej Górze, w którym zwierzęta żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych. Cudownie gorący dzień, pełen wrażeń zakończyła zwariowana gonitwa po galerii Avenida w Poznaniu, gdzie zakupiliśmy mnóstwo napojów i pierwsze pamiątki. Zmęczeni, ale pełni wrażeń, udaliśmy się do naszego schroniska, aby się zakwaterować.
            Następny dzień przywitał nas piękną słoneczną pogodą. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Żninie od podziwiania z okien unikatowej ciuchci wąskotorowej historycznego obszaru – zwanego Pałukami – uważanego za miejsce tworzenia się polskiej państwowości. Następnie w mgnieniu oka znaleźliśmy się w Wenecji, oczywiście naszej polskiej Wenecji. Uroku temu miejscu dodaje piękne położenie pomiędzy Jeziorem Weneckim i Biskupińskim, u stóp ruin średniowiecznego zamku Mikołaja Nałęcza - Diabła Weneckiego (niegdyś ważna fortyfikacja w wojnach z Krzyżakami, dziś – niestety – ruiny). Byliśmy, zwiedziliśmy, diabła nie spotkaliśmy. Odwiedziliśmy również Muzeum Kolei Wąskotorowej. To fascynujące miejsce dla miłośników historii techniki. Stąd już było niedaleko do słynnej osady w Biskupinie, zwanej najstarszym rezerwatem archeologicznym w Europie Środkowej. To właśnie tu odkryto ślady bytowania człowieka od starszej epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Warto przypomnieć także o tym, że to właśnie tutaj był kręcony film ,,Stara baśń”. Wybierając się do Biskupina, nie wiedzieliśmy, że czeka nas także rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim. Niesamowita niespodzianka! Przed nami rozpościerała się piękna panorama osady, a także miejsca, gdzie swoje gniazda uwiły sobie kaczki i inne ptactwo. Rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim dawał przyjemne chwile wytchnienia. Nadszedł czas powrotu, oczywiście kolejką. Nasi uczniowie całą drogę śpiewali i bawili się wspólnie z paniami. Podróż historycznym składem na zawsze pozostanie w naszej pamięci i pewnie jeszcze tam kiedyś zawitamy.
            Trzeciego dnia, w drodze powrotnej do domu, udaliśmy się do Poznania, rozpoczynając naszą przygodę w najstarszej części miasta – Ostrowie Tumskim. Tam czekał na nas przewodnik, z którym przeżyliśmy ciekawą lekcję historii. Przebierając się, wcielaliśmy się w znane nam postacie i braliśmy udział scenkach w oparciu o fakty historyczne. Następnie udaliśmy się do katedry poznańskiej. Zaczęliśmy od obejrzenia wnętrza kościoła i tu najbardziej zachwyciła nas Złota Kaplica. Następnie udaliśmy się do podziemia katedry, gdzie zobaczyliśmy prawdopodobnie grobowce pierwszych władców Polski: Mieszka I  i  króla Bolesława Chrobrego. Następnym punktem wycieczki było pokonanie części Poznania bez przewodnika za pomocą GPS-ów. Z tym sobie świetnie poradziliśmy, spotykając się na na Wzgórzu Przemysława. Na wzniesieniu tym znajduje się nowo odbudowany zamek – dawna rezydencja króla Przemysła II. Kolejnym etapem wycieczki był rynek poznański z jego największą atrakcją – koziołkami na wieży ratuszowej, o których krąży ciekawa legenda. Tu zakończyła się nasza lekcja historii, a za udział w niej otrzymaliśmy wspaniałe dyplomy. Na rynku zrobiliśmy wspólne klasowe zdjęcia z koziołkami i mieliśmy kilkanaście minut na kupienie pamiątek. Wiosenną przygodę zakończyliśmy wspólnym posiłkiem w KFC.
            Wycieczka okazała się interesującym przeżyciem i dostarczyła nam wielu wrażeń. Zachwyciło nas piękno przyrody i zabytkowe budowle. Było tego wiele, ale to, co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy, to nasze. Najwspanialsze było to, że mogliśmy tego wszystkiego doświadczyć. I teraz o to jesteśmy bogatsi.
            Dziękujemy pani Małgorzacie Klimko - Pawłowskiej za miłe poranki i wieczory z aerobikiem i panu Michałowi Borkowskiemu za pomoc w realizacji programu wycieczki.
                                                                      

                     Elżbieta Woźniak, Joanna Budzicz

            Fotorelacja autorstwa:

            http://cityevent-poznan.pl/nasi-przewodnicy/

             

        • Wycieczka do Czech
          • Wycieczka do Czech

          • 8 maja uczniowie klas III a, III b oraz III c wraz z wychowawczyniami: p. Anną Kuchaczyk, p. Sarą Shaban, p. Iwoną Miśków oraz pełniącą rolę przewodnika p. Reginą Stanicką, wybrali się na całodniową wycieczkę do Czech. Pierwszym punktem wycieczki był najstarszy w Republice Czeskiej ogród zoologiczny w Libercu. Libereckie ZOO specjalizuje się w hodowli rzadkich, w wolnej przyrodzie zagrożonych gatunków zwierząt. Jest włączone do Europejskiego programu ochrony. Rarytasem wśród zwierząt są białe tygrysy indyjskie, można tu też spotkać  takie zwierzęta jak osioł somalijski, orłosęp brodaty, pawian płaszczowy, owca krętoroga, lew berberyjski, lub unikatową kolekcję drapieżnych ptaków.  Libereckie ZOO oferuje bardzo bogatą ofertę upominków, z której część dzieci skorzystała. Kolejnym przystankiem w naszej wycieczce po Republice Czeskiej był ogród botaniczny, składa się on z 9 pawilonów, w których można podziwiać rośliny mięsożerne, orchidee, kamelie, paprocie, florę australijską, kaktusy rosnące głową w dół, pawilon akwariów i terarii oraz wiele innych rzadkich roślin. Wielką atrakcją, dopełniającą ofertę pobliskiego ZOO, jest ekspozycja słodkowodnych i morskich akwariów przedstawiona jako przeszklony tunel prowadzący przez wielkie akwarium, który oferuje niecodzienny widok na ryby pływające nad głową zwiedzających. Następną zwiedzoną przez nas atrakcją był najwyższy szczyt w pobliżu Liberca – Jested (1012 m n.p.m ). Jest to bardzo charakterystyczna góra, ponieważ na jego szczycie znajduje się widoczny z wielu kilometrów budynek kształtem przypominający hiperbolę. Wieża widokowa na wierzchołku góry  składa się z ośrodka badawczego, hotelu i restauracji. W dniu naszej wycieczki panowała piękna pogoda, dzięki czemu roztaczający się widok zapierał wszystkim dech w piersiach. Gdy już nasyciliśmy się pięknym krajobrazem, wsiedliśmy do najstarszej w Czechach linowej kolejki kabinowej, która zwiozła nas z Jested. Ostatnią atrakcją, której doświadczyliśmy podczas wycieczki  było zdobycie  ruin zamku Trosky na terenie Czeskiego Raju, w pobliżu miasta Jičín . Słowo „trosky” oznacza po czesku właśnie "ruiny". Góra Trosky była przed 16 milionami lat wulkanem, zamek ułożony jest na dwóch szczytach, które mają swoją nazwę -  Panna i Baba. Panna jest nieco młodszym szczytem niż Baba. Po zejściu z góry, na której znajduje się zamek, chętne dzieci zatrzymały się z p. Sarą w bufecie, aby skosztować czeskich przysmaków. Po zakupie pamiątek, pełni wrażeń udaliśmy się do autobusu. Następnego dnia, uczniowie, którzy uczestniczyli w wycieczce zostali obdarowani przez swoje wychowawczynie czeskimi słodyczami oraz pamiątkowymi magnesami z zamku Trosky.

                                                                                                                                                                                        Sara Shaban

            Galeria zdjęć...

        • Święto Konstytucji 3 Maja
          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • 24.04 w Szkole Podstawowej w Lubomierzu odbyła uroczysta akademia z okazji rocznicy przyjęcia Konstytucji 3-go Maja. Akademię jak co roku przygotowało koło historyczne pod kierunkiem  Pani Wioletty Rotkiewicz. Obchody rozpoczęto odśpiewaniem przez zgromadzonych „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie w krótkich scenkach przypomniano  zebranym, jakie były okoliczności uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie. Wyjątkowego klimatu przedstawianiu nadały stroje z epoki oraz utwory wykonywane na instrumentach przez uczniów. Amelia Radyno zagrała na skrzypcach „Koncert a-mol” Vivaldiego,  Weronika Rotkiewicz za wykonała na pianinie „Nokturn” Chopina, Kornelia Kostek również na pianinie zagrała „Piechotę”, a Michał Dymitroca zaprezentował na gitarze „Deszcz jesienny”. Wszyscy zgromadzeni uczniowie i nauczyciele włączali się w śpiew patriotycznych pieśni. W dniu 3 maja w  oficjalnych obchodach uroczystości w kościele i przy pomniku poległych żołnierzy jak co roku wziął udział nasz poczet sztandarowy, a delegacja szkoły złożyła kwiaty przy pomniku.
                                                                                                                          Aron Bogusz                                                                                

            Galeria zdjęć...

             

          • 24.04.2018 r. odbyły się warsztaty dla nauczycieli Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej, prowadzone przez psychologa - Dominikę Abramowicz.
            Tematem spotkania była "Analiza rysunku dziecka".
                   Dzieci, w przeciwieństwie do dorosłych, nie potrafią wyrazić słowami wszystkich swoich myśli i emocji. Mogą jednak przekazać je poprzez spontaniczne tworzenie rysunków. Tworząc rysunek odzwierciedlają nie tylko swój nastrój, wyobrażenia, zainteresowania, ale również poziom wiedzy oraz potrzeby. Niewerbalne i werbalne zachowanie dziecka podczas całego procesu rysowania pozwala zinterpretować treści i formy wypowiedzi rysunkowej.
                   Nauczyciele zapoznali się analizą rysunku człowieka, który jest stosowany przede wszystkim, w celu uzyskania wglądu w wewnętrzne konflikty dziecka, jego obawy, sposób spostrzegania siebie i innych, jak również w celu generowania hipotez ukierunkowujących dalszą diagnozę.

             

        • PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA
          • PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

          • W tym roku Polska świętuje jubileusz 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Z tej okazji zaplanowano w naszej szkole różne przedsięwzięcia, a jednym z nich jest Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Piękna Nasza Polska Cała”. 19 kwietnia recytatorzy mieli okazję zaprezentować wiersz wybrany ze zbiorów biblioteki szkolnej. Prezentowana poezja ukazywała nie tylko piękno Polski, przypominała także ważne wydarzenia z naszej historii     i uświadamiała młodemu pokoleniu wagę słów takich jak Ojczyzna oraz patriotyzm, potwierdzając, że także współcześnie nie straciły one na aktualności.
            Do konkursu zgłosiło się 23 uczniów z klas 4-7. Jury w składzie: wicedyrektor Andrzej Górski oraz panie: Irena Siedlecka i Renata Juncewicz, biorąc pod uwagę pomysłowość interpretacji, poprawność i dykcję, a także ogólny wyraz artystyczny, wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach: 4-5 i 6-7.
            W kategorii klas 4-5 I miejsce zdobyła ANIELA PÓŁTORAK (kl.5b), II miejsce – EVA PAWŁOWSKA (kl.5a), III miejsce – ALICJA WIĘCEK; za recytację najdłuższego wiersza (16 zwrotek!) wyróżniony został KORDIAN PÓŁTORAK (kl.5b). W kategorii klas 6-7 zwycięzcami zostali: JULIA MIELNICZYN (kl.6a) – I miejsce, AMELIA RADYNO (kl.7a) -  II miejsce, WERONIKA ROTKIEWICZ (kl.7a) – III miejsce, JAKUB SKWARCZYŃSKI (kl.6a) -  wyróżnienie.
            Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.
                 

                                                                                                           Renata Juncewicz, Anna Barsul, Magdalena Podobińska

            Galeria zdjęć...

             

             

        • SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY „Mistrz matematyki”
          • SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY „Mistrz matematyki”

          •     W marcu 2018 r. odbył się konkurs matematyczny na poziomie klas pierwszych, drugich i trzecich. Celem konkursu było sprawdzenie umiejętności logicznego myślenia, wyciągania wniosków, dokonywania analizy i syntezy zadań z treścią oraz rozumienie czytanego tekstu.
            Po objaśnieniu przez pilnujących nauczycieli reguł obowiązujących uczestników konkursu, uczniowie przystąpili do rozwiązywania testów  w swoich kategoriach wiekowych.
                Po sprawdzeniu testów zostali wyłonieni zwycięzcy na poziomie klas pierwszych, drugich i trzecich. Mistrzem matematyki w klasach pierwszych zostali : Maciej Majer, Micha Nitka ,wicemistrzem - Mateusz Szafran, Michał Czaja . W klasach drugich mistrzem matematyki został - Kewin Sawicki a wicemistrzem zostali – Roksna Łabno i Marcin Kapusta Mistrzem matematyki w klasach trzecich zostali : Maja Lichtańska oraz Mateusz Skoneczny, wicemistrzem – Dominik Radyno i Weronika Olejnik .
            Osoby wyróżnione to Anastazja Wasilewska, Julia Skoneczna, Michał Chrabąszcz i Jakub Meller.
                Uczniowie, którzy uzyskali tytuł mistrza i wicemistrza matematyki oraz uczniowie wyróżnieni, otrzymali dyplomy i rzeczowe upominki.
                                         

                                                                                                                                                                    

                                                                                                                                                                   Organizator  Grażyna Rębisz

             

          •  Radosnych Świąt Wielkanocnych
            przedszkolakom, uczniom, pracownikom Zespołu Szkolno – Przedszkolnego  w Lubomierzu, emerytom Przedszkola Miejskiego w Lubomierzu i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu, a także
            ich rodzinom


                                                                                                                                                                          życzy

                                                              dyrekcja Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lubomierzu
                                                                                                                                                           Marek Kozak
                                                                                                                                                                       Katarzyna Szczygieł
                                                                                                                                                             Andrzej Górski

             

        • NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA WIELKANOCNA
          • NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA WIELKANOCNA

          • 28 marca odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego, którego tematem była kartka okolicznościowa z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
            Uczestnicy konkursu  przedstawili w swoich pracach nastrój i tradycje Wielkanocy. Spośród 48 prac nagrodzono 18 autorów kartek wielkanocnych, które wyróżniały się ciekawą formą plastyczną. Wszystkie dostarczone prace były wykonane starannie, pomysłowo, z zastosowaniem różnych technik plastycznych oraz z umieszczeniem na nich  symboli Świąt Wielkanocnych.


            Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
            klasy czwarte
            I m. – KATARZYNA KOZŁOWSKA (4c) i  VIKTORIA SZETERLAK (4c)
            II m. – LAURA BURBUL (4c) i HANKA RYGAS (4c)
            III m. – JULIA URBANIAK (4c) i IGA KUCHARCZYK (4b)
            klasy piąte
            I m. – BARTŁOMIEJ PEŁKA (5b)
            II m. – MAREK MAGIEROWSKI (5a) i  MICHAŁ POPADEŃCZUK (5b)
            III m. – JULIA POPADEŃCZUK (5b), KAROLINA STANKIEWICZ (5b) i NATALIA STAKUĆ (5a)
            klasy szóste
            I m. – ANDRZEJ KRAJEWSKI (6b),
            II m. – KLAUDIA MACIAS (6a).
            klasy siódme
            I m. – AMELIA RADYNO (7a),
            II m. – KORNELIA KOSTEK (7a),
            III m. – WERONIKA ROTKIEWICZ (7a) i JULIA SKALANY (7b).
            Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody dzięki finansowemu wsparciu Rady Rodziców, za co serdecznie dziękują organizatorzy konkursu.

                                                                                                                                                             Joanna Budzicz, Anna Barsul

             

    • Kontakty

      • Zespół Szkół w Lubomierzu
      • Sekretariat Zespołu Szkół tel.75 78 33 112 LO, Technikum, Szkoła Br. tel. 75 78 33 634 Przedszkole Miejskie tel. 75 78 33 537
      • Zespół Szkół w Lubomierzu ul. Kościuszki 5 LO, Technikum, Szkoła Br. ul. Chopina 9 Przedszkole Miejskie w Lubomierzu ul. Józefa Stogryna 2 59-623 Lubomierz Poland
    • Logowanie