25.09.2024 r. (środa) klasy 3 Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu wraz z wychowawcami klas Agatą Kostek, Ewą Jasińską oraz opiekunkami Izabelą Gut-Wąsiewską i Sylwią Robaszewską-Pająk wzięły udział w wycieczce do Harrachova. Wycieczka była bardzo atrakcyjna. Dzieci były pod wielkim wrażeniem miejsc, które zobaczyły.
Na początek przejechaliśmy się Izerskogórsko-karkonoską linią kolejową. Przejazd kolejką przebiegał przez tunele wykute w skale i wiadukty na odcinku trasy Harrachov-Tanvald, którą zbudowano w latach 1899-1902.
Ta wyjątkowa linia jest interesująca nie tylko pod względem wykonania, lecz także dzięki swojej bogatej historii. Była częstym celem podróży fascynatów kolei i zabytków techniki z całej Europy. Na trasie linii z Harrachova do Tanvaldu jest wiele ciekawych obiektów, m.in. pięć tuneli, z których najdłuższy liczy 940 m.
Następnym punktem naszego programu było zwiedzanie Jaskini Boszkowskiej położonej niespełna 30 km od Harrachova. Są to jaskinie dolomitowe, w których mieści się także największe podziemne jezioro w Czechach. Labirynt korytarzy zdobi szata naciekowa i charakterystyczne kwarcowe ławy, gzymsy i listwy. Jaskinie formowały się przez tysiące lat w wyniku stopniowego rozpuszczania się wapiennego dolomitu w lekko kwaśnej wodzie, która wypełniała podziemne wnęki. W czasie swojego rozwoju poddawane były oddziaływaniu różnych zjawisk przyrodniczych. Ukształtowały się pod wpływem ruchów tektonicznych i silnych trzęsień ziemi, które niestety częściowo zniszczyły szatę naciekową. Skutki niszczącej siły dostrzegalne są do dnia dzisiejszego. Nacieki, które możemy podziwiać dzisiaj, w większości powstały w okresie późniejszym. Jednak ich wyjątkowość i tajemniczość pozostaje w pewnym stopniu do dnia dzisiejszego ukryta w niedostępnych podziemiach.
Kolejnym punktem programu był krótki spacer w czeskich Karkonoszach z Harrachova do Wodospadu Mumlavy. Wodospad ten to ciąg malowniczych kaskad na potoku Mumlava, który jest dopływem Izery. Pod względem wysokości nie jest co prawda najwyższy w Karkonoszach (bo to miano nosi Wodospad Panczawski), ale spadająca po granitowych stopniach woda robi wrażenie. Tym bardziej, że szerokość najbardziej spektakularnej kaskady w zależności od pory roku może wynieść nawet 10 metrów.
Ostatnimi obiektami, które zwiedziliśmy był kompleks skoczni narciarskich. Mogliśmy zobaczyć znajdujące się tam skocznie z punktem krytycznym 40 m, określane w terminologii skoków narciarskich jako K40, 70 m (K70) i 90 m (K90). Ostatnia z wymienionych skoczni ma od 1997 roku nawierzchnię z tworzywa sztucznego co umożliwia uprawianie letnich skoków na nartach. Wyżej na Czarciej Górze (Čertova hora) mogliśmy ujrzeć kompleks dużych skoczni zbudowanych w latach 1978 – 1983. Znajduje się tam skocznia z punktem krytycznym 120m (K120) oraz skocznia mamucia do lotów na nartach, której punkt krytyczny po ostatniej przebudowie w 2000 roku wynosi 185m.
Wycieczka była bardzo udana. Dzieci były pod dużym wrażeniem miejsc, które zobaczyły. Był to pożytecznie spędzony czas w miłym towarzystwie. Wyjazd ten na długo pozostanie w naszej pamięci.