• 21 marca - Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

• Dla wielu z nas dzień 21 marca kojarzony jest się z pierwszym dniem wiosny, ale to także dzień w którym warto dostrzec potrzeby jakie mają osoby z zespołem Downa

Zespół Downa to najbardziej znana i rozpowszechniona anomalia chromosomalna.

Jego przyczyną jest nadmiar materiału genetycznego pod postacią dodatkowego chromosomu pary 21 - stąd też wzięła się data obchodzenia Światowego Dnia Zespołu Downa.

Częstość występowania zespołu Downa wynosi przeciętnie 1:600 urodzeń i w równym stopniu dotyczy chłopców i dziewczynek.

Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Ideą tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

• Zapisy dzieci do klasy I Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu na rok szkolny  2022/2023.
          • Zapisy dzieci do klasy I Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu na rok szkolny 2022/2023.

• Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lubomierzu  uprzejmie informuje, że od 1 marca 2022 trwają zapisy dzieci do klasy I Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu na rok szkolny 2022/2023.

Obowiązkiem szkolnym objęte są dzieci urodzone w 2015 r.

Rodzic /opiekun prawny/ dziecka, które ma rozpocząć naukę od dnia 1 września 2022 r. składa
            w sekretariacie szkoły kartę zgłoszenia dziecka – dla dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły lub
            wniosek o przyjęcie dziecka – dla dzieci należących do innych obwodów szkół.

Ze względów organizacyjnych proszę o  złożenie dokumentów do 8 kwietnia  2022 r.

KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA lub WNIOSEK dostępne poniżej,  w PRZEDSZKOLU MIEJSKIM w LUBOMIERZU lub w SEKRETARIACIE SZKOLNYM

WNIOSEK_O_PRZYJECIE_do_I_klasy_SP_LUBOMIERZ.pdf

Zgloszenie_dziecka_do_I_klasy_SP_Lubomierz.pdf

W trakcie zapisów niezbędne będą następujące dokumenty:
            1. Dowód osobisty rodzica/opiekuna prawnego,
            2. Dokument zawierający PESEL dziecka,
            3. Czytelnie wypełniona karta zgłoszenia  lub wypełniony wniosek
            4. Akt urodzenia dziecka / oryginał, do skserowania w sekretariacie szkoły/

• WYJAZD DO KINA

• Drugiego marca uczniowie klas 4a, 4b i 5a pojechali do kina Helios w Jeleniej Górze na film pt. Skarb Mikołajka. Wycieczka była uzupełnieniem programu nauczania języka polskiego, ponieważ ekranizacja jest oparta na motywach znanej czwartoklasistom lektury szkolnej. Uczniowie z zaciekawieniem poznali nowe przygody sympatycznego chłopca z Francji.

Bohaterowie filmu stanowią zgraną paczkę i bez wahania postanawiają ratować Mikołajka przed wyjazdem do innego miasta. Chłopiec wraz z ekipą wyrusza na poszukiwanie zaginionego skarbu. Wierzy, że odnalezione bogactwo pozwoli mu pozostać w domu i zatrzyma nieuchronną przeprowadzkę. Wypowiadane przez niego w końcowej scenie słowa: „Przyjaźnie są jak małe słońca; nigdy się nie wypalają”  są doskonałą puentą przygód chłopców.

Przed powrotem do szkoły uczniowie zadbali jeszcze o to, by wycieczkę zapamiętać na dłużej i  zakupili drobne pamiątki. Następnie posileni i w świetnych humorach wrócili do Lubomierza.

Joanna Budzicz, Anna Barsul

• SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

• 28 stycznia 2022 r. odbyło się podsumowanie Szkolnego Konkursu Ortograficznego dla klas IV-VIII, w którym wzięło udział 41 uczniów. Rywalizację prowadzono w dwóch kategoriach  wiekowych: I kategoria (kl. IV-VI) oraz II kategoria (kl. VII-VIII).

Uczestnicy konkursu pisali dyktando, którego treść nawiązywała do atrakcji turystycznych powiatu bolesławieckiego i lwóweckiego. Po sprawdzeniu prac okazało się, że  najlepiej  z pułapkami ortograficznymi w kategorii kl. IV-VI poradził sobie:

MICHAŁ CHRABĄSZCZ (kl. 6a). Drugie miejsce zajął  MARCIN KAPUSTA  (kl. 6a). Na trzecim miejscu uplasował się MATEUSZ SZTUBA (kl. 5a).

W drugiej kategorii  I miejsce  zdobyły: JULIA DZEDZEJ (kl. 7b) i KAMILA KACZYŃSKA (kl.8b). Drugie miejsce zajęły: ANNA KRETKOWSKA (kl.7c) i BLANKA BŁAŻYNSKA (kl. 8b), a trzecie miejsce zdobył BARTOSZ JANUSZKIEWICZ (kl. 8b).

Wszystkim uczestnikom  konkursu gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach zmagań z ortografią.

Organizatorki konkursu składają serdeczne podziękowania Radzie Rodziców za ufundowanie atrakcyjnych nagród rzeczowych.

Anna Barsul,  Anna Rogulska, Agnieszka Jurkowska - Misiewicz