• ZAPISY DZIECI DO I KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ W LUBOMIERZU

          • O G Ł O S Z E N I E

            Dyrektor Zespołu Szkół  w Lubomierzu  uprzejmie informuje, że od 01 marca 2023 do  31 marca 2023 trwają zapisy dzieci do klasy I Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu na rok szkolny 2023 / 2024.

            Obowiązkiem szkolnym objęte są dzieci urodzone w 2016 r.

            Rodzic /opiekun prawny/ dziecka, które ma rozpocząć naukę od dnia 1 września 2023 r. składa
            w sekretariacie szkoły kartę zgłoszenia dziecka – dla dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły lub
            wniosek o przyjęcie dziecka – dla dzieci należących do innych obwodów szkół.

             

            KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA lub WNIOSEK dostępne na stronie internetowej szkoły,  w PRZEDSZKOLU MIEJSKIM w LUBOMIERZU lub w SEKRETARIACIE SZKOLNYM

            W trakcie zapisów niezbędne będą następujące dokumenty: 
            1. Dowód osobisty rodzica/opiekuna prawnego,
            2. Dokument zawierający PESEL dziecka,
            3. Czytelnie wypełniona karta zgłoszenia  lub wypełniony wniosek
            4. Akt urodzenia dziecka /oryginał, do skserowania w sekretariacie szkoły/

            wniosek_o_przyjecie_dziecka_do_szkoly.pdf

            karta_zgloszenia_dziecka_do_szkoly.pdf
             

          • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          • ”Uwielbiam, gdy czytasz mi książeczki,
            lub gdy opowiadasz mi bajeczki.
            Lubię, gdy na kolanach mnie sadzasz
            i na każdą psotę zawsze się zgadzasz.
            Lubię, gdy uśmiechasz się do mnie,
            po prostu kocham Cię ogromnie!”
            Kochają nas, wspierają, zawsze są przy nas...


            Na nasze smutki mają słodkie i pyszne rozwiązanie, znajdą radę na każde zmartwienie - to nasze kochane Babcie i Dziadkowie. 21, 22 stycznia to szczególne dni w roku, w których możemy wyrazić naszą wdzięczność za ich trud i oddanie oraz wszystko to, co od nich otrzymujemy -
            to Dzień Babci i Dzień Dziadka.

            Jak co roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu uczniowie klas 1-3 w ramach podziękowań za miłość, dobre serce i wsparcie przygotowali dla swoich kochanych Babć i Dziadków pod kierunkiem swoich wychowawczyń na poziomach klas krótki program artystyczny. Nasi mali artyści recytowali wiersze, śpiewali piosenki i grali na instrumentach muzycznych. Na Dzień Babci i Dziadka dzieci przygotowały również laurki i własnoręcznie wykonane drobne upominki.  Była to doskonała okazja do tego, aby pokazać Dziadkom i Babciom, jak cenni są dla swoich wnuków, jak mocno ich kochają i szanują. Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem i miłością.


             KLIKNIJ NA LINK Z FILMEM >>>>>> ŻYCZENIA DLA BABĆ I DZIADKÓW


            Dyrektor wraz z całym Gronem pedagogicznym w tak uroczystym dniu jak święto Babć i Dziadków pragnie złożyć szczere i serdeczne życzenia: długich lat życia, przepełnionych zdrowiem, pogody ducha, pomyślności i ludzkiej życzliwości, dni pełnych słońca i radości oraz wszystkiego, co najpiękniejsze i najmilsze w życiu.


            Babcia i Dziadek to zazwyczaj osoby, które mają duży wpływ na życie młodszych pokoleń.

            Zawsze są gotowi „przychylić nam nieba”. Pamiętajmy o naszych Babciach i Dziadkach nie tylko
            od święta ale każdego dnia!

          • POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY PODPISANE

          • 30 grudnia br. w siedzibie Zespołu Szkół w Lubomierzu miała miejsce kameralna uroczystość. Zostało podpisane porozumienie o współpracy szkoły z Komendą Powiatową Policji we Lwówku Śląskim.

            Porozumienie o współpracy zostało zawarte pomiędzy Komendantem Powiatowym Policji w Lwówku Śląskim, Burmistrzem Lubomierza i Dyrektorem Zespołu Szkół w Lubomierzu. Uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy miało miejsce w siedzibie Zespołu Szkół w Lubomierzu Zostało ono asygnowane przez dyrektora Marka Kozaka oraz komendanta powiatowego policji we Lwówku Śląskim mł. insp. Jarosława Barana.

            Dzięki temu zajęcia w klasach policyjnych będą wzbogacone udziałem funkcjonariuszy policji,  będzie to także okazja do poznania formacji policyjnej nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Uczniowie klas policyjnych będą mieć możliwość udziału w zajęciach prowadzonych przez doświadczonych policjantów, a tym samym zdobędą niezbędną wiedzę na temat funkcjonowania formacji oraz specyfiki pełnienia służby w różnych pionach w policji. Wspomniane porozumienie ma też na celu promocję zawodu policjanta i formacji mundurowej, jako służby pomocnej i przyjaznej społeczeństwu. Jak zapewniają przedstawiciele szkoły i lwóweckiej komendy - to przede wszystkim podkreślenie wieloletniej współpracy z Zespołem Szkół w Lubomierzu w zakresie działalności edukacyjnej, a także wspólnej działalności profilaktycznej.

            Artur Grabowski

          • FORUM ZAWODOWE DLA PRZYSZŁOŚCI

          • 13 grudnia br. już po raz drugi w auli Zespołu Szkół w Lubomierzu zorganizowane zostało Forum Zawodowe. To okazja, żeby nie tylko poznać ofertę edukacyjną miejscowych szkół ponadpodstawowych, ale także dowiedzieć się, gdzie uczniowie lubomierskiego technikum odbywają praktyki i poznać propozycje zaprzyjaźnionych ze szkołą pracodawców.

            Spotkanie odbywało się głównie z myślą o ósmoklasistach kończących etap edukacji na poziomie szkoły podstawowej. Przed południem, w ramach Święta Piernika, młodzież ze Szkoły Podstawowej w Lubomierzu i w Pławnej miała okazję posłuchać piernikowej historii, a także posłuchać, co dla nich ma do zaoferowania lubomierskie liceum, technikum i szkoła branżowa I st. Późnym popołudniem na spotkanie z pracodawcami oraz kadrą pedagogiczną zaproszeni zostali rodzice i wychowawcy młodzieży klas ósmych. Wśród uczestników spotkania nie zabrakło także uczniów technikum, którzy mieli okazję osobiście wypytać się o oferty pracy u goszczących w gmachu lubomierskiej szkoły pracodawców.

            Swoje propozycje przedstawił m.in. Dariusz Lubos - dyrektor Hotelu Bornit w Szklarskiej Porębie, a także Wioletta Urbańczyk - prokurent Uzdrowiska Świeradów-Zdrój. Swoje słowo do uczestników skierowali dyrektor Marek Kozak oraz wicedyrektor Aneta Prawdzin, która omówiła prezentację oferty edukacyjnej liceum, technikum i szkoły branżowej. Po spotkaniu była okazja do kuluarowych rozmów przy słodkim, piernikowym poczęstunku, wymiany opinii i doświadczeń. Ciekawym elementem spotkania był występ artystyczny absolwentki lubomierskiego liceum Justyny Pasternak - utalentowanej lubomierzanki, laureatki licznych konkursów muzycznych.

            Jak mówi wicedyrektor Aneta Prawdzin - II Forum Zawodowe w Zespole Szkół w Lubomierzu to nie tylko okazja do spotkań, ale także sposobność do wypracowania nowych kierunków kształcenia młodych ludzi, utrwalenia dobrej współpracy między szkołą a pracodawcami, a przede wszystkim zachęcenia wielu młodych ludzi, aby rozpoczęli kolejny etap nauki wybierając właśnie lubomierskie Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Kamińskiego (klasa graniczno-obronna, lotnicza, policyjna, strażacko-ratownicza i artystyczna), Technikum Turystyki na Obszarach Wiejskich i Szkołę Branżową I st. W końcu Zespół Szkół w Lubomierzu to szkoła inna niż wszystkie.

            Artur Grabowski

          • WIGILIJNA WIECZERZA INTERNACKIEJ RODZINY

          • 12 grudnia 2022 r. o godzinie 17.00 odbyła się uroczysta wieczerza wigilijna społeczności Internatu Zespołu Szkół. To wyjątkowy wieczór, na który wszyscy czekali.

            Spotkanie przy świątecznym stole zainaugurowało wystąpienie kierownika Tomasza Grabary oraz dyrektora Marka Kozaka, a następnie Artur Grabowski - wychowawca, a zarazem katecheta, zaprosił wszystkich zgodnie z polską tradycją bożonarodzeniową do wspólnego wysłuchania Ewangelii o narodzeniu Jezusa Chrystusa i modlitwy.

            Oprócz uczniowskiej społeczności internackiej w uroczystości uczestniczyli pracownicy obsługi i administracji, a także emerytowany kierownik Edward Korecki, którego wychowankowie ciepło i serdecznie przywitali w swoim gronie.

            Potem był czas na dzielenie się opłatkiem pomiędzy członkami internackiej rodziny oraz spożywanie wigilijnych specjałów. Po spożyciu tradycyjnych wigilijnych potraw nastąpiła część artystyczna, podczas której każda grupa wychowawcza przygotowała śpiew kolęd i pastorałek. Rodzinna atmosfera, potrawy wigilijne, odświętne ubiory i życzliwość - to wszystko towarzyszyło tej uroczystej chwili.

            Artur Grabowski

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          • 14 października 2022 r. odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dyrektor Marek Kozak przywitał zaproszonych Gości. Życzenia Gronu Pedagogicznemu oraz Pracownikom szkoły złożył Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Lubomierz Adam Skrzydłowski.

            Część artystyczną przedstawiły klasy II pod opieką Pani Iwony Miśków i Pani Anny Kucharczyk. Pani Bożena Ciereszko i Pani Grażyna Rębisz przygotowały do występu klasy III, a Pani Anna Barsul i Pani Joanna Budzicz czuwały nad przygotowaniem pokazu mody nauczycielskiej zaprezentowanej przez klasy V. Na scenie wystąpiły także Promyczki i Promienie – zespół wokalny prowadzony przez Panią Agatę Nuckowską i Panią Marzenę Szramowiat.

            W trakcie apelu w humorystyczny sposób zostały zaprezentowane kreacje dla nauczycieli oraz rady, jak odróżnić nauczyciela od ucznia. Dzieci zaśpiewały również piosenki z życzeniami dla nauczycieli. Po uroczystości uczniowie wrócili do szkoły, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek.

          • WARSZTATY CERAMICZNE

          • 3 listopada 2022 r. uczniowie klas V i VI b pojechali na wycieczkę do Bolesławca. Po przybyciu na miejsce uczniowie zwiedzili żywe muzeum ceramiki. Panie przewodniczki opowiadały o całym procesie produkcji glinianych naczyń od wytworzenia masy ceramicznej, przez odlew form, ręczne toczenie, oczyszczanie, wypalanie, zdobienie, szkliwienie, aż po drugie wypalenie.

            Młodzież dowiedziała się, jak powstają kamionkowe naczynia – znane nie tylko w Polsce. Niektórzy skorzystali z okazji i kupili piękne ceramiczne wyroby w sklepie znajdującym się na terenie fabryki.

            Po zajęciach teoretycznych przyszedł czas na praktykę. Każdy uczestnik warsztatów zamienił się w młodego ceramika i ozdobił talerz z gliny oraz misia – zawieszkę na choinkę.  Po skończonej pracy naczynia zostały wypalone i wróciły do naszej szkoły jako wyjątkowe pamiątki ze wspaniałej wycieczki.

            Joanna Budzicz, Anna Barsul

          • WYJAZD DO NIEMIEC

          • 23 listopada grupa 20 uczniów klas 5, 7 i 8 szkoły podstawowej pod opieką Anny Rogulskiej i Arona Bogusza udała się do Hoyerswerdy (w Niemczech), aby wziąć udział w warsztatach poświęconych tematowi żywności. W zajęciach nasi podopieczni uczestniczyli razem z uczniami z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Wittichenau. Podczas warsztatów młodzież miała okazję tworzyć autorskie mieszanki przypraw, wspólnie przygotować posiłek oraz poznać wiele ciekawostek związanych z procesem produkcji żywności, sposobami jej przechowywania, a także dowiedzieć się jak zapobiegać marnowaniu jedzenia. Praca w grupach sprzyjała nawiązywaniu nowych znajomości i rozwijaniu kompetencji językowych. Na koniec uczestnicy zwiedzili miejscową farmę, poznając wiele interesujących faktów na temat hodowli zwierząt.

            Aron Bogusz

            Anna Rogulska

          • KONCERT EDUKACYJNY „ZA TWIOM PRZEWODEM”

          • 9 listopada 2022 r. uczniowie naszej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu wzięli udział w Koncercie Edukacyjnym pod tytułem „Za Twoim przewodem” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Artystyczne FIVE_UP w ramach Szkolnego Programu „Edukacja Muzyczna Domi Łukasiewicz”. Tematyka koncertu ściśle związana była ze Świętem Niepodległości, które obchodzimy w naszym kraju 11 listopada. Audycję rozpoczęła prowadząca Pani Dominika Łukasiewicz piosenką pod tytułem "Jesienią" do słów Marii Konopnickiej, do której melodię skomponował Pan Krzysztof Pachołek. Podczas koncertu prowadząca nawiązała do Patronów roku 2022 przybliżając sylwetki i twórczość ważnych postaciach historycznych takich jak Józef Wybicki - autor słów hymnu państwowego - „Mazurek Dąbrowskiego” i Maria Konopnicka - autorka słów do "Roty". Uczestnikom koncertu przypomniano najważniejsze informacje o Fryderyku Chopinie, Stanisławie Moniuszce i Witoldzie Lutosławskim. W ramach omówienia polskich tańców narodowych wykonaliśmy wspólnie krakowiaka do melodii "Płynie Wisła, płynie". Wśród muzyków gościliśmy panią Marcelinę Błasiak - flet poprzeczny, Pana Krzysztofa Pachołka – fortepian i śpiew oraz kompozytor piosenki "Jesienią" do słów Marii Konopnickiej oraz prowadzącą koncert Panią Dominikę Łukasiewicz – klarnet i śpiew. Dziękujemy artystom za piękną lekcję historii w formie muzycznej i przyjęcie naszego zaproszenia

          • PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

          • Jak co roku uczniowie klas pierwszych 1 września z wielkim zapałem rozpoczęli naukę w naszej szkole. 4 listopada 2022 r. o godzinie 9.30 rozpoczęła się uroczystość Pasowania na Ucznia w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II
            w Lubomierzu. Wzięło w niej udział 46 odświętnie ubranych uczniów klas pierwszych w granatowych biretach i czarno-czerwonych pelerynkach, rodzice uczniów oraz zaproszeni goście. Na uroczystość przybyli Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz Marek Chrabąszcz, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Lubomierz Adam Skrzydłowski, Dyrektor Zespołu Szkół w Lubomierzu Marek Kozak, Wicedyrektorzy Zespołu Szkół w Lubomierzu – Joanna Chrabąszcz, Małgorzata Kozłowska, Aneta Prawdzin, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubomierzu Kamila Kiezik – Goździcka, Przewodniczący Rady Rodziców – Daniel Szeterlak, Zastępca Przewodniczącego Rady Rodziców – Piotr Olejnik, Ksiądz Proboszcz Parafii św. Maternusa B.M. w Lubomierzu - Andrzej Łuczyński, Dyrektor Żłobka Gminnego w Wojciechowie Agnieszka Trzeciak – Wolska, delegacje uczniów klas drugich i trzecich wraz z opiekunami. Pasowanie to jedno z ważniejszych wydarzeń w szkolnym życiu każdego ucznia. Od tego dnia każde dziecko czuje się już prawdziwym uczniem, czyli pełnoprawnym członkiem naszej szkolnej rodziny. Z uroczystością Pasowania w naszej szkole ściśle związana jest rocznica założenia naszej placówki, a w tym roku obchodzimy 77 rocznicę jej istnienia. Nierozerwalnie z tym faktem związana jest kolejna rocznica nadania jej imienia Jana Pawła II. 17 lat temu obraliśmy Jana Pawła II za patrona naszej szkoły, który służy nam za wzór i wciąż pozostaje niedościgłym ideałem. Warto przypomnieć, że Karol Wojtyła nie tylko był wielkim papieżem, ale też najlepszym wychowawcą i przyjacielem dzieci. Na co dzień staramy się żyć i postępować w myśl bezcennych wskazówek przekazywanych przez naszego Patrona. Jego słowa i czyny stały się dla nas najpiękniejszym drogowskazem. Pierwszoklasiści w obecności swoich najbliższych rozpoczęli występ od wejścia na salę przy brzmieniu Marszu Radeckiego, a rytmiczne odtwarzanie brzmienia utworu wprawiło publiczność w pogodny nastrój. Kolejnym punktem uroczystości było wprowadzenie pocztu sztandarowego i wspólne odśpiewanie hymnu szkolnego. Przybyłych na uroczystość gości przywitał Dyrektor Zespołu Szkół w Lubomierzu Marek Kozak. Następnie uczniowie prowadzący uroczystość z klasy 7a – Milena Binasiewicz, Victoria Trościaniec, Michał Chrabąszcz, Mateusz Mordas zaprosili wszystkich na program artystyczny w wykonaniu uczniów klas pierwszych. Pierwszoklasiści recytowali wiersze, śpiewali piosenki o tematyce szkolnej, o przyjaźni. Nie zabrakło treści patriotycznych związanych z naszą Ojczyzną, jak również treści związanych z Patronem Lubomierza – świętym Maternusem, a także Patronem naszej szkoły Janem Pawłem II. Nie mogło zabraknąć treści życzeń oraz podziękowań skierowanych do Rodziców i symbolicznej różyczki wręczonej podczas uroczystości. Na koniec programu artystycznego uczniowie zaprezentowali taneczną niespodziankę dla przybyłych gości. Występom towarzyszyły rekwizyty w postaci chorągiewek biało – czerwonych, chorągiewek w kolorach papieskich, godła i herby Lubomierza, które uczniowie własnoręcznie wykonali przygotowując się do uroczystości. Wszystkie dzieci udowodniły, że znają swoją Ojczyznę, postać Patrona Jana Pawła II, kochają swoich rodziców, co udowodnili pięknym występem prezentując wspomniane treści. Pierwszoklasiści ślubowali być dobrym i uczciwym, szanować rodziców i nauczycieli, uczyć się tego, co piękne i mądre oraz kochać i czcić swoją Ojczyznę. Następnie dyrektor Marek Kozak dokonał aktu pasowania każdego pierwszaka na ucznia Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu. Po oficjalnej części uczniowie z rodzicami udali się do klas na poczęstunek. Po ślubowaniu i pasowaniu małym bohaterom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy, medale, rożki obfitości oraz kubki z dedykacją. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila. Rodzicom gratulujemy tak zdolnych pociech. Dzięki zaangażowaniu wielu osób uroczystość przebiegła w miłym i ciepłym klimacie. Niżej podpisane pragną bardzo gorąco podziękować w imieniu uczniów klas pierwszych naszej Radzie Rodziców za ufundowanie pamiątkowych dyplomów Pasowania każdemu uczniowi, Panu Łukaszowi Pludra za sprawną obsługę sprzętu nagłaśniającego, Panu Markowi Ciereszko za pomoc w obsłudze sprzętu audiowizualnego, Rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pelerynek, biretów, pięknych prezentów, wystrój klas i przygotowanie wspaniałego poczęstunku. Podziękowania składamy uczniom z klasy 7a – Milenie, Victorii, Mateuszowi i Michałowi za konferansjerkę, wszelką pomoc i zaangażowanie, Pani Marzenie Szramowiat za wszelką pomoc logistyczną podczas prób i podczas całej uroczystości. Dziękujemy wszystkim przybyłym Gościom za przyjęcie zaproszenia i uświetnienia swoją obecnością naszej uroczystości, za wszystkie słodkie niespodzianki. To była doniosła uroczystość, która z pewnością pozostanie na długo w naszej pamięci, a szczególnie pierwszoklasistów. Wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy. Pierwszoklasistom życzymy, aby dobrze się czuli w naszej szkole, by z ochotą codziennie tu przychodzili i wspólnie z kolegami uczyli się i bawili. Serdecznie Was witamy i życzymy wielu sukcesów w nauce!!!

                                                      Wychowawczynie klasy Ia - Ewa Jasińska

            i klasy Ib - Agata Kostek

          • KONKURS RÓŻAŃCOWY ROZSTRZYGNIĘTY

          • Święty Jan Paweł II o różańcu mawiał: „To skarb, który trzeba odkryć”. Podążając za tymi słowami, już od wielu lat organizujemy w miesiącu październiku, konkurs różańcowy dla uczniów naszej szkoły. Tym razem pod hasłem „Święty Jan Paweł II z różańcem”.

            Celem konkursu było rozbudzenie umiłowania modlitwy różańcowej oraz rozwój talentów  u dzieci i młodzieży, jak również popularyzowanie postaci wielkiego Polaka, Patrona naszej szkoły, Świętego Jana Pawła II, budzenie wyobraźni i aktywności twórczej. W wydarzeniu udział wzięło aż 73 uczniów z klas I-VIII Pomysłowość i oryginalność prac okazała się tak wielka, że komisja konkursowa miała nie lada problem z wyłonieniem laureatów.

            Jury przyznało 27 nagród. Wręczenie pamiątkowych dyplomów odbyło się w listopadzie, podczas uroczystego apelu, gdzie wręczono wspaniałe nagrody, za które dziękujemy Dyrekcji oraz Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu.

            Cieszymy się ogromnie tak wielkim zainteresowaniem konkursem wśród dzieci. Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu i wspaniałych pomysłów. Efekt tych pięknych prac można zobaczyć na wystawie w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Maternusa w Lubomierzu.

            Dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu wystawyGminnej Bibliotece Publicznej w Lubomierzu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia tego wydarzenia. Zachęcamy również do obejrzenia fotorelacji!

            Agata Nuckowska

          • DLA NIEPODLEGŁEJ

          • Narodowe Święto Niepodległości to ważna uroczystość w kalendarzu każdego polskiego patrioty. Pamięć o ojcach niepodległości i zmartwychwstaniu Rzeczypospolitej po 123 latach niewoli uczciliśmy również w naszej szkole uroczystą akademią przygotowaną przez naszą grupę teatralną i Promyczki.

            Wszystko to odbyło się 10 listopada br. w jednej z sal lekcyjnych naszej szkoły, która specjalnie na tę okazję została odpowiednio udekorowana, by oddać klimat niepodległościowego świętowania. Spektakl skierowany był głównie do dzieci z klas 1-3 i kl. 7. Patriotyczną poezję przeplatały znane piosenki, które swymi melodiami i treścią znakomicie ilustrowały dążenie Polaków do niepodległości, nastrajają do refleksji i niosą ze sobą przesłanie nadziei. Uczestnicy akademii chętnie włączali się w śpiew, dając tym samym piękne świadectwo umiłowania Ojczyzny.

          • POD BIAŁO-CZERWONĄ

          • Narodowe Święto Niepodległości to wyjątkowy dzień w kalendarzu Polaka. Patriotyczne pieśni, wzniosła poezja oraz wiele wspomnień i bohaterskich opowieści o dziejach naszej Ojczyzny - z tym zazwyczaj się nam to święto kojarzy najczęściej. To także okazja, by uczcić pamięć bohaterów i oddać im hołd. Tak było 9 listopada br. w Zespole Szkół w Lubomierzu.

            Podniosła patriotyczna uroczystość z udziałem władz samorządowych Gminy i Miasta Lubomierz, a także uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Kamińskiego, Technikum Turystyki na Obszarach Wiejskich, Szkoły Branżowej I st. oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu, miała miejsce na dziedzińcu przed gmachem lubomierskiego liceum. Właśnie tam kilka dni wcześniej zainstalowano nowy maszt flagowy, który sfinansowany został w ramach projektu „Pod biało-czerwoną” pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

            Dla szkoły o profilu mundurowym to ważne miejsce, w którym hartuje się polskiego ducha i miłość do ziemi ojczystej. Uroczystą akademię zainaugurował marsz pocztu flagowego, który w czasie śpiewu hymnu państwowego wzniósł narodową polska flagę na sam szczyt nowego masztu. To piękny i bardzo wymowny moment. Następnie głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół Marek Kozak, inaugurując w ten sposób świąteczne obchody w murach lubomierskich szkół. Burmistrz Lubomierza Marek Chrabąszcz przypomniał z kolei o znaczeniu patriotyzmu w życiu każdego Polaka, wskazując na to, że taki dzień jak ten to szczególna okazja, by wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy dla niepodległości Rzeczypospolitej przelewali krew, poświęcając sprawie Ojczyzny swoje życie.

            Jednak wspomniana uroczystość stała się także znakomita okazją, by za aktywne zaangażowanie się w życie szkoły, reprezentowanie na zewnątrz i odnoszone sukcesy wręczyć lubomierskim licealistom z klas mundurowych awanse na kolejne stopnie służbowe. Dyrektor Marek Kozak wręczył akty mianowania uczniom z klasy graniczno-obronnej: na stopień Starszego Kadeta Kadetom - Aleksandrze Piłat, Karolinie Pyce, Martynie Suszek i Gracjanowi Szymonowiczowi; na stopień Kadeta Młodszym Kadetom - Danielowi Jaworskiemu, Valentynowi Marchewko, Wojciechowi Onoszce, Denisowi Pawlickiemu oraz Julii Stankiewicz; na stopień Młodszego Kadeta Kandydatom - Gracjanowi Boryńskiemu, Bartoszowi Jarmulakowi, Gabrielowi Miećko oraz Karinie Smagieł. Z klasy lotniczej awanse na stopień Kadeta Specjalisty otrzymała Starszy Kadet Aleksandra Gąsior, a na stopień Starszego Kadeta - Kadet Kewin Bronowicki. Spośród uczniów klasy policyjnej mianowania na kolejne stopnie służbowe otrzymali: na stopień Kadeta Specjalisty - Starszy Kadet Mariia Jampolska, natomiast na stopień Starszego Kadeta - Kadeci: Andrzej Krajewski, Wiktor Kupnicki, Bartosz Podobiński oraz Laura Zieniewicz.

            Akademia na dziedzińcu szkoły, śpiew hymnu i wciągnięcie biało-czerwonej flagi Rzeczypospolitej to zawsze jedne z najdonioślejszych momentów w życiu polskiej szkoły. Dla lubomierskiej młodzieży jest to jeszcze jeden moment, kiedy mogą czuć się docenieni, bo dzięki swojej pracy i zaangażowaniu zdobywają kolejne szczeble mundurowych awansów, co z całą pewnością dla wielu z nich stanowi ogromną motywację, ale przede wszystkim jest powodem do radości i dumy.

          • WSZYSCY ŚWIĘCI TAŃCOWALI W LUBOMIERZU

          • Po przerwie spowodowanej pandemią 31 października br. Bal Wszystkich Świętych znów zawitał do Lubomierza. Było pobożnie, z nutką historii, ale przede wszystkim niezwykle radośnie.

            Wszystko rozpoczęło się od spotkania na lubomierskim rynku, skąd orszak świętych wyruszył w kierunku kościoła parafialnego pw. WNMP i św. Maternusa. Każde dziecko przyszło w stroju swego ulubionego świętego - Matki Bożej, św. Józefa, św. Jerzego, św. Agaty, św. Filomeny i wielu innych. W drzwiach kościoła przywitał wszystkich ks. proboszcz Andrzej Łuczyński, który zaprosił najmłodszych i ich opiekunów do udziału we Mszy św., by poprzez Eucharystię wyrazić Bogu dziękczynienie za dar tak wielu znakomitych świadków Pana Jezusa. W swojej homilii ks. proboszcz pytał co to znaczy być świętym. Przez chwilę wszyscy zastanawiali się czy dawni świadkowie wiary wciąż mogą być dla nas inspiracją na naszej drodze do nieba. Po liturgii miało miejsce spotkanie ze świętymi, których ponad trzysta relikwii przechowywanych jest w lubomierskim kościele parafialnym. O wspomnianych relikwiach i ich znaczeniu dla Lubomierza, a także dla wiary chrześcijan, barwnie opowiadał Zbigniew Rotkiewicz, który chętnie dzielił się z dziećmi swoją niesamowitą wiedzą. Ostatnią częścią lubomierskiego spotkania ze świętymi był Bal Wszystkich Świętych w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II. Tam miała miejsce eksplozja radości, dobrej zabawy i dzielenia się sobą z innymi. Nie zabrakło tańców, zabaw i konkursów. Radości nie było końca.

            Niektórzy zastanawiają się nad tym, po co takie bale i takie spotkania. Odpowiedź jest oczywista. W świecie, w którym doświadczamy tylu dramatów i w którym promuje się antywartości z kręgu magii, satanizmu i okultyzmu w ogólności, ważne jest pokazywanie tego, co dobre, Boże i święte. Naszym powołaniem jest Niebo i do tego zapraszają nas święci, którzy swoim życiem pokazali nam , że prawdziwym szczęściem jest tylko Bóg.

          • MŁODZI W PROJEKCIE

          • Od 3 do 14 października br. w Liceum Ogólnokształcącym im. Aleksandra Kamińskiego w Lubomierzu zrealizowany został cykl bardzo ciekawych warsztatów innowacji, a konkretnie projekt TRAILS+, który koordynowany jest przez Wissensarchitektur - Laboratory of Knowledge Architecture - Technische Universität Dresden, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego - Województwo Dolnośląskie oraz Politechnikę Wrocławską - Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej.

            Podczas zajęć lubomierscy uczniowie mieli między innymi za zadanie wykonać misję, której celem było zaprojektowanie czegoś użytecznego i ciekawego dla swojego partnera. Wybrani uczestnicy musieli zrobić wywiad i sprawdzić, jakie są oczekiwania koleżanki lub kolegi, następnie zebrać wyniki, odpowiedzieć sobie na pytanie, co ich partner starał się osiągnąć i spojrzeć na problem z jego punktu widzenia. Udział w przedsięwzięciu wzięli zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, którzy mieli wyjątkową okazję dotknąć innowacyjności. W programie projektu znalazły się ciekawe warsztaty i spotkania, a na koniec także coś specjalnego dla miłośników innowacyjności i nowoczesnych technologii (drukarki 3D i wejście w świat wirtualny). Pod koniec trwania projektu liceum w Lubomierzu odwiedzili uczniowie z Löbau w Niemczech. Młodzież bardzo chętnie ze sobą współpracowała, poszerzając swoje horyzonty, możliwości, a w efekcie także znajomość języków obcych.

            Wspomniane warsztaty i cały cykl spotkań projektowych mają głębszy wydźwięk. Chodzi o to, by pobudzić u młodzieży kreatywne myślenie oraz umiejętność zaangażowania się w innowacyjne przedsięwzięcia, które będą atrakcyjne dla ewentualnego pracodawcy. Jak mówią prowadzący projekt - jest to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy i przyszłość regionu transgranicznego. Była to również wspaniała okazja do kreatywnych zajęć, integracji pomiędzy uczniami z Polski, Ukrainy i Niemiec.

            Warsztaty innowacji przeprowadzone zostały w ramach projektu „TRAILS+ Mobilne Laboratoria Innowacyjności i Usług”.

          • U STÓP JASNOGÓRSKIEJ PANI

          • Tradycją Szkoły Podstawowej w Lubomierzu jest udział w dorocznej pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. Nie inaczej było w tym roku. Ponad pięćdziesięcioosobowa delegacja młodzieży i nauczycieli wczesnym rankiem 6 października br. wyruszyła w kierunku Częstochowy, by u stóp Jasnogórskiej Pani złożyć wszystkie sprawy szkolnej społeczności oraz swoje własne intencje, których nie brakowało. To także lubomierska cegiełka do budowania żywego pomnika św. Janowi Pawłowi II, którego warto poznawać i naśladować.

            - Naszej pielgrzymce towarzyszyła modlitwa i śpiew, ale także ogromnie dużo młodzieńczego entuzjazmu i radości, które niosą nadzieję na przyszłość - mówią uczestnicy pielgrzymki. - Bardzo mocno przeżyliśmy ten dzień.

            Tegorocznemu pielgrzymowaniu towarzyszyło hasło „Blask Prawdy”, nawiązujące do jednej z encyklik św. Jana Pawła II „Veritatis splendor”, ale także do tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego. Lubomierska młodzież uczestniczyła w uroczystej Eucharystii, której na wałach jasnogórskich przewodniczył bp Marek Solarczyk, biskup radomski.

            - Prośmy Pana Boga, abyśmy potrafili razem z Nim przeżywać nasze życie. Abyśmy zaufali tym, którzy pomagają nam zbliżyć się do Pana Boga. - zwrócił się w homilii do dzieci i młodzieży bp Solarczyk.

            Lubomierscy pielgrzymi po Mszy św. nawiedzili Kaplicę Cudownego Obrazu, by tam złożyć wypisane w drodze na Jasną Górę swoje intencje oraz oddać je w ręce najczulszej z Matek - Maryi, Królowej Polski. Odwiedzili jasnogórską bazylikę i po krótkiej modlitwie udali się na zasłużony obiad, a potem już prosto do domu…

            W sumie w tegorocznym pielgrzymowaniu już po raz dwudziesty drugi udział wzięło sześć tysięcy uczniów i nauczycieli z 163 placówek. Rodzina Szkół noszących imię Jana Pawła II to ponad 1000 placówek oświatowych mieszczących się w różnych miejscach Polski. Co roku, w październiku, przedstawiciele przedszkoli, szkół podstawowych, ponadpodstawowych i wyższych spotykają się w Częstochowie, by modlić się w ważnych intencjach, dziękować za Papieża Polaka oraz prosić o wychowanie młodych pokoleń w duchu odpowiedzialności za ojczyznę.

          • ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH SZKÓŁ ŚREDNICH

          • 13 października br. uczniowie klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Kamińskiego w Lubomierzu, Technikum Turystyki Wiejskiej i Weterynaryjne i Szkoły Branżowej I st. złożyli uroczyste ślubowanie według wojskowego ceremoniału. W tym roku swój wyjątkowy dzień na lubomierskim rynku przeżywali uczniowie aż pięciu oddziałów szkół ponadpodstawowych.

            Ślubowanie swymi korzeniami sięga starożytności. Okazją do złożenia przysięgi w średniowieczu było pasowanie na rycerza, a w 1557 r. król Zygmunt August ustalił po raz pierwszy w Rzeczypospolitej zasady związane ze składaniem przysięgi. Dziś to także jest wyjątkowy moment - szczególnie w życiu młodych ludzi, wypełnionych ideałami. Złożyć przysięgę dla wielu z nich to nie tylko honor i zaszczyt, ale przede wszystkim konkretne zobowiązanie.

            Uroczystości rozpoczęły się od wymarszu klas mundurowych spod gmachu Zespołu Szkół przy marszowym akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Żagania pod dowództwem kapelmistrza kpt. Jacka Putry. Na lubomierskim rynku podczas odśpiewania hymnu państwowego poczet flagowy w składzie: kadet Kinga Tokarewicz, flagowy Łukasz Piętoń, asystujący kadet Karolina Pyka wciągnął biało-czerwoną flagę na maszt. Uroczystości towarzyszył również poczet sztandarowy liceum w składzie: dowódca pocztu - kadet Bartosz Podobiński, sztandarowy - kadet Andrzej Krajewski, asystujący - kadet Wiktor Kupnicki.

            Zawsze temu ceremoniałowi towarzyszyły obrzędy religijne, dlatego też i lubomierskie uroczystości rozpoczęły się od błogosławieństwa, którego udzielił ks. kapelan Piotr Olszówka. Swoje słowo do zebranych skierował dyrektor Marek Kozak, a następnie nastąpiło ślubowanie. Ślubowaniem na sztandar wyróżnieni zostali uczniowie: Mateusz Haras z klasy graniczno-obronnej, Anna Staszkiewicz z klasy lotniczej, Wiktoria Brzezińska z klasy policyjnej oraz Kacper Oszek z klasy strażacko-ratowniczej. Po ślubowaniu wręczone zostały akty ślubowania, pamiątkowe dyplomy i legitymacje.

            Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie awansów dla uczniów klas mundurowych na kolejne stopnie służbowe za aktywne zaangażowanie się w życie szkoły, reprezentowanie na zewnątrz i odnoszone sukcesy. Z klasy graniczno-obronnej awansowani zostali: na stopień Kadeta Specjalisty - Starszy Kadet Klaudiusz Bździuch; na stopień Kadeta - Młodsi Kadeci: Emil Kłujsza, Ireneusz Kulicz, Wiktor Matuszak, Marcela Wieżel. Z klasy lotniczej: na stopień Starszego Kadeta - Kadet: Kacper Chomiak; na stopień Kadeta - Młodszego Kadet Wiktoria Zieniewicz. Z klasy policyjnej: na stopień Starszego Kadeta - Kadet Maja Trościanko, a na stopień Kadeta - Młodszy Kadet Piotra Wicha.

            W lipcu tego roku kadeci klas mundurowych, którzy ukończyli Marsz Prawdy uczestniczyli w Szkoleniu Spadochronowo-Desantowym w Jednostce Poszukiwawczo-Ratowniczej na terenie Bazy Lotniczej „Baryt”. Wykonali normę skoków spadochronowych z wysokości 1000 m i uzyskali tytuł i odznakę Skoczka Spadochronowego Formacji Ratowniczych. Są nimi: z klasy lotniczej – kadet Kacper Chomiak i z klasy graniczno-obronnej kadet Wiktor Matuszak. Kadeci Klasy Lotniczej zakończyli kolejny rok szkolenia specjalistycznego i po spełnieniu wymogów regulaminowych otrzymali odznakę Obserwatora Pokładowego Lotniczego Rozpoznania Zagrożeń: „Złote skrzydła” – kadet Kacper Chomiak, „Srebrne Skrzydła” – kadeci: Kewin Bronowicki, Martyna Chojecka, Aleksandra Gąsior.

            Tegoroczne uroczystości zaszczyciło wielu gości - parlamentarzyści, samorządowcy, ludzie związani z edukacją, ale także przedstawiciele służb mundurowych zaprzyjaźnionych z lubomierskim liceum i wspierających naszą mundurową młodzież w kształtowaniu ofiarnego hartu ducha i służby Ojczyźnie.

            Uroczystości ślubowania zakończył znakomity koncert w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Żagania w murach lubomierskiej świątyni parafialnej pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa. Jak wspominają zgodnie uczestnicy uroczystości - było to niezapomniane wydarzenie dla naszych uczniów, wychowawców, ale także dla rodziców i przyjaciół pierwszoklasistów. Jest to przede wszystkim promocja wartości, które zawsze towarzyszyły polskiemu orężu - Bóg, Honor, Ojczyzna. Niech więc nauka w Zespole Szkół będzie dla tych młodych ludzi nie tylko wspaniałą edukacyjną przygodą, ale także okazją do budowania postawy odpowiedzialności i troski o wspólne dobro, któremu na imię Polska.

          • PRZEDSZKOLAKI W TEATRZE

          • W dniach 24 i 25 października nasze dzieci z czterech grup przedszkolnych pojechały autobusami na spektakl do teatru w Jeleniej Górze

            Obejrzeliśmy przedstawienie Brzechwa Dzieciom - przepiękne scenografię, gra aktorów, gra świateł, muzyka stanowiły dodatkową atrakcję dla młodych widzów. Przedstawienie Wrocławskiego Teatru Edukacji In-Art to ciekawa dla dzieci kompilacja wierszy.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół w Lubomierzu
      • Sekretariat Zespołu Szkół tel.75 78 33 112 LO, Technikum, Szkoła Br. tel. 75 78 33 634 Przedszkole Miejskie tel. 75 78 33 537
      • Zespół Szkół w Lubomierzu ul. Kościuszki 5 LO, Technikum, Szkoła Br. ul. Chopina 9 Przedszkole Miejskie w Lubomierzu ul. Józefa Stogryna 2 59-623 Lubomierz Poland
    • Logowanie