Szczegóły w zakładce SZKOŁA
KORONAWIRUS - INFORMACJE
Rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa:
- porozmawiaj z uczniami na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania;
- wywieś w widocznym miejscu w szkole instrukcję dotyczącą mycia rąk oraz inne zasady dotyczące higieny osobistej;
- zaapeluj do rodziców, by nie posyłali przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły;
- zwróć uwagę, aby do szkoły lub przedszkola nie przychodzili chorzy nauczyciele i inni pracownicy;
- poinformuj ucznia i rodzica, że jeśli nie miał kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw;
- nie organizuj wycieczek do krajów, w których wykryto ogniska koronawirusa;
- poinformuj rodzica, którego dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, aby bezzwłocznie powiadomił najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosił się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego;
- powiadom rodzica dziecka do 8. roku życia, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły należy mu się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368);
- sprawdzaj na bieżąco komunikaty publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Podaj kontakt do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej.W przypadku dodatkowych wątpliwości zadzwoń na infolinię Ministerstwa Zdrowia lub poinformuj o jej działaniu innych – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).
WYJAZD NA LODOWISKO
Zimie się nie spieszy, by na dobre do nas zawitać, więc siódmoklasiści pod opieką wychowawczyń 21 stycznia 2020 r. odwiedzili miejsce, gdzie panuje ujemna temperatura i można aktywnie spędzić czas na lodowisku.
Świetne warunki do jazdy na łyżwach znaleźliśmy w Łagowskim Obiekcie Sportowym. Tu w gustownych kaskach wszyscy ruszyli spróbować swoich sił na lodowej tafli. Wielu pokazało, że zabawy na lodzie nie są im obce i doskonale czują się na łyżwach. Nie obyło się oczywiście bez drobnych upadków, ale entuzjazm i determinacja, jakie towarzyszyły uczniom podczas jazdy, łagodziły niegroźne upadki. Należy przy tym wspomnieć, że nikt nie zdecydował się skorzystać z pomocy „pingwinków”. Siódmoklasiści wspierali się nawzajem i mieli przy tym sporo frajdy.
Uczniom – zwłaszcza tym, którzy pierwszy raz mieli na nogach łyżwy – bardzo spodobał się ten rodzaj aktywności i zapowiedzieli, że nie był to ich ostatni raz. Może w czasie ferii będzie więcej okazji, by doskonalić jazdę na łyżwach?
Joanna Budzicz
Anna Barsul
Lubomierskie Jasełka międzyszkolne
Święta Bożego Narodzenia to czas, pełen miłości, pojednania i wzruszeń; to najpiękniejszy i najbardziej oczekiwany okres w roku, który – zgodnie z wielowiekową tradycją – obchodzimy niezwykle uroczyście. Wiąże się z nim wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas dwa tysiące lat wstecz i przypominają, że w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel.
Jasełka są widowiskiem o Bożym Narodzeniu, które wzorowane jest na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób.
Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku. Zwyczaj przywędrował do Polski z Włoch na przełomie XIV i XV wieku i stał się zbieżny z kolędowaniem. Treścią jasełek jest historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda.
Tegoroczne przedstawienie Wcielenie - wielkiej tajemnicy wiary - miało charakter wyjątkowy. Po raz pierwszy w historii obu lubomierskich szkół (Zespołu Szkół i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego), jasełka zostały przygotowane wspólnie. Na scenie pojawiło się ponad 50 aktorów i prawie 30 osób śpiewających, którzy byli w różnym wieku (od uczniów najmłodszych klas szkoły podstawowej po najstarszych licealistów).
Nad całością czuwały Panie Iza Piątek, Agata Nuckowska, Marzena Szramowiat, Agnieszka Korzycka i Edyta Koszak, Pracownicy OKiSu oraz Konserwatorzy z SP.
Wspólne Jasełka szkolne okazały się wspaniałym projektem bożonarodzeniowym: integracją (prawie) międzypokoleniową i co najważniejsze - wzmocnieniem chrześcijańskiej tożsamości.
Wszystko odbyło się w ostatnim dniu nauki przed świętami Narodzenia Pańskiego, tj. 20 grudnia 2019 r. w scenerii naszego pięknego kościoła.
Jasełka mieli okazję podziwiać wszyscy uczniowie obu szkół, a także ich rodzice, nauczyciele, parafianie i inni zaproszeni goście.
Uczniowie w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w pięknej scenografii przedstawili narodziny Jezusa oraz wiele biblijnych wydarzeń im towarzyszących. Ciekawy scenariusz z głębokim przesłaniem, piękne dekoracje i kostiumy oraz kolędy i świąteczne piosenki złożyły się na całość wspaniale wprowadzającą w nastrój Bożego Narodzenia. Przesłanie Jasełek skłoniło wszystkich do refleksji nad obecnością Chrystusa w świecie i Jego nieustannego wchodzenia w ludzką rzeczywistość - w różny sposób i w różnych, często zaskakujących miejscach, przemieniając nasze życie. Okazuje się jednak, że wiele zależy od samego człowieka: czy odkryje on Jezusa i przyjmie Go do swojego serca, do swojego domu, do swojej rodziny. Na scenie pojawiali się św. Józef, Maryja, Trzej Królowie, Król Herod, pasterze, aniołowie i dzieci, a nawet diabły i śmierć. W niezwykłej scenerii świątyni parafialnej, wśród śpiewu kolęd, młodzi aktorzy przybliżyli zebranym sceny z życia Józefa oraz Maryi upamiętniające okoliczności przyjścia na świat Bożego Syna. Po raz kolejny staliśmy się świadkami momentu zwiastowania, wyczerpującej wędrówki do Betlejem, narodzin Jezusa, pokłonu złożonego Maleńkiej Dziecinie przez Trzech Królów oraz niebezpieczeństw grożących Świętej Rodzinie ze strony okrutnego Heroda.
Kilkudziesięciu młodych aktorów i muzyków dostarczyło zebranym w świątyni wielu doznań estetycznych i duchowych. Mali i więksi artyści z dużym przejęciem i poświęceniem wiernie odtworzyli swoje role. Przygotowania do przedstawienia trwały od miesiąca, uczniowie wraz z nauczycielami poświęcili wiele czasu na próby i przygotowania, tym bardziej, że poza nauką tekstu, nasi artyści uczyli się też śpiewać i grać, by w pełni oddać radość z narodzenia Pana. Jasełka w wykonaniu naszych uczniów wprowadziły wszystkich w iście świąteczny nastrój oraz swym pięknym i oryginalnym występem, podbiły serca publiczności. Kiedy artystyczna część dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie, otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem za piękne wykonanie przedstawienia. Odwzajemnieniem tej życzliwości były chóralne życzenia "wesołych świąt" wygłoszone ze sceny przez wszystkich artystów oraz podsumowujące wystąpienie i życzenia miejscowego duszpasterza dla całej naszej wspólnoty.
Niech więc świętowanie rozpoczęte lubomierskimi Jasełkami trwa w naszych sercach przez cały rok i obfituje w codzienności wiarą, nadzieją i miłością.
Konkurs Twórczości Plastycznej z Masy Solnej i szopek betlejemskich
Anioł to tegoroczny motyw przewodni szkolnych eliminacji do Powiatowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dekoracje Świąteczne z Masy Solnej organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 we Lwówku Śląskim.
Z klas 1-3 do etapu powiatowego zakwalifikowano prace, które wykonali:
Alicja Laszczyńska 3a, Dominik Kossowski 3b, Robert Macias 1b, Weronika Binasiewicz 1b, Igor Rozum 2a, Nicola Szeterlak 1b, Hanna Czerniawska 1b, Wojciech Wąsiewski 1b, Maria Stolarska 1a, Agata Binasiewicz 1b.
O zwycięstwo na etapie powiatowym ubiegać się będą następujący uczniowie z klas 4-8: Milena Binasiewicz 4a, Jan Łęczyński 5a, Dominik Radyno 5a, Bartosz Czerniawski kl. 5a, Julia Astramowicz 6b, Iga Kucharczyk 6b, Viktoria Szeterlak 6c, Martyna Binasiewicz 7b, Dawid Kosowski 7b i Klaudia Macias 8a.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy, dziękujemy za zaangażowanie i życzymy sukcesów na etapie powiatowym!
XIV POWIATOWY KONKURS TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ
W piątek 6 grudnia 2019 r. w auli Szkoły Podstawowej nr 2 w Lwówku Śląskim ogłoszono wyniki Powiatowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dekoracje Świąteczne z Masy Solnej - Anielskie Święta" pod honorowym patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski. Rywalizowaliśmy z uczestnikami z 12 szkół podstawowych z naszego powiatu. Zgłoszone prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: 7- 10 lat i 11- 14 lat.
Wśród laureatów w kategorii uczniów z klas młodszych znaleźli się: MARIA STOLARSKA – Nagroda Starosty Lwóweckiego oraz DOMINIK KOSSOWSKI – Nagroda Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski.
W drugiej kategorii II miejsce zajął JAN ŁĘCZYŃSKI, DAWID KOSSOWSKI otrzymał Nagrodę Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski, a MILENA BINASIEWICZ i DOMINIK RADYNO zdobyli wyróżnienie.
Wystawa pokonkursowa zostanie otwarta podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego 21 grudnia br. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lwówku Śląskim.
KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPKĘ BETLEJEMSKĄ
W tym roku w szkolnych eliminacjach do etapu powiatowego udział wzięło 26 prac. Szopki betlejemskie stworzone przez naszych uczniów niezmiennie przyciągają uwagę swoją oryginalnością. Do stworzenia unikatowych dzieł uczniowie najczęściej wykorzystują materiały przyrodnicze, ale niezwykłe prace powstają również z makaronu czy piernika.
Wśród uczniów, których szopki powalczą o zwycięstwo w Niwnicach znaleźli się:
Amelia Denesiak 1b, Julia Skoneczna 3a, Julia i Paulina Chroł 2b /praca zbiorowa/, Wiktoria Sikorska 1b, Maja Zydor 3b, Milena Czajkowska 2b, Filip Bogdanowicz 1b, Maciej Majer 3b, Weronika Binasiewicz 1b, Dominik Kossowski 3b, Aleksandra Klimek 3a, Majka Burska i Filip Matuszewicz 1b /praca zbiorowa/, Gabriel Gabryś 1b, Maria Stolarska 1a, Alicja Laszczyńska 3a, Maja Hajdasz 1b oraz Mateusz Mordas 4a i Kamil Mordas 8a /praca zbiorowa/, Bartosz Czerniawski 5a, Wiktoria Czyżewska 5a, Patrycja Chroł 5c i Hanna Chroł 6b /praca zbiorowa/, Jan Tęczyński 5a, Filip Gmiąt kl. 5c, Krystian Witkowski 6a, Viktoria Szeterlak 6c, Dawid Kossowski 7b i Bartłomiej Pełka 7b.
Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy sukcesów na etapie powiatowym!
POWIATOWY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPKĘ BETLEJEMSKĄ
W tradycję Szkoły Podstawowej w Niwnicach od 25 lat wpisany jest Powiatowy Konkurs Szopek Betlejemskich i na tym jubileuszowym konkursie oczywiście nie mogło zabraknąć prac utalentowanych uczniów z naszej szkoły. Ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie dyplomów i nagród nastąpiło 11 grudnia 2019 roku.
VIKTORIA SZETERLAK zdobyła I miejsce, a KRYSTIAN WITKOWSKI – wyróżnienie w III grupie wiekowej. W II grupie wiekowej MAJA ZYDOR otrzymała wyróżnienie, a w IV kategorii jury nagrodziło BARTŁOMIEJA PEŁKĘ, zdobył on II miejsce.
Prace wszystkich uczestników konkursu przepięknie prezentowały się na wystawie. Kolędy zaśpiewane przez zespół wokalny wprowadziły świąteczny nastrój i jak zwykle na wszystkich gości czekały pyszne, tradycyjne potrawy wigilijne.
Serdecznie gratulujemy Szkole Podstawowej w Niwnicach, dziękujemy za coroczne zaproszenia do udziału w konkursie, który jest przygotowywany na najwyższym poziomie, i życzymy sukcesów na następne lata.
Gratulacje i podziękowania należą się także wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich rodzinom. Zdrowych i wesołych świąt Bożego Narodzenia!
Agata Kostek
Marzena Szramowiat
Anna Barsul
62
Z PIOSENKĄ DO WOLNOŚCI
22 listopada 2019 r. po raz pierwszy w tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w audycjach umuzykalniających przygotowanych przez muzyków z Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry dla uczniów klas I - III i klas IV – VIII. Audycje nawiązały tematyką do obchodów 101 Rocznicy Święta Niepodległości. Koncert rozpoczął utwór „Deszcz, jesienny deszcz”. Prowadząca wprowadziła w tematykę nawiązując do wydarzeń z 11 listopada 1918 r. Kolejny utwór wysłuchany przez widzów to „Maszerują strzelcy”, a następnie utwór Stanisława Moniuszki wykonany na trąbce, który zagrzewał do walki. Uczniowie poznali trąbkę jako instrument dęty blaszany. Prowadząca przypomniała, że lata życia Moniuszki przypadają na okres kiedy Polska jest pod zaborami i nie ma jej na mapie świata. W tym czasie jest zakaz śpiewania piosenek w języku polskim, a kompozytor, jako polski patriota uważał, że trzeba ludzi zachęcać do walki i skomponował ponad 300 utworów zagrzewających do walki o niepodległość. Kolejnym tematem audycji była powtórka o tańcach narodowych. Grupa uczniów miała okazję zatańczyć „Poloneza”, czyli „chodzonego”. Potem przyszedł czas na wspólny śpiew znanych pieśni „Przybyli ułani pod okienko”, „My, Pierwsza Brygada”, „Raduje się serce, raduje się dusza”. Prowadząca nawiązała do wytłumaczenia uczestnikom audycji pojęcia „patriotyzm”, jako umiłowanie Ojczyzny. Na zakończenie koncertu uczniowie w postawie stojącej wspólnie z muzykami odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” z towarzyszeniem pięknie brzmiącej trąbki. Po raz kolejny udowodniliśmy, że słowa naszego Hymnu są nam dobrze znane i możemy być z tego powodu dumni.
Marzena Szramowiat, Agata Kostek
8
Co słychać w przedszkolu?
Listopad dostarczył przedszkolakom wiele atrakcji. Odbyły się warsztaty pszczelarskie podczas, których dzieci dowiedziały się jak to się stało, że pszczoły zamieszkały w ulach, jak wygląda życie tych maleńkich owadów oraz praca pszczelarza. Każde dziecko biorące udział w warsztatach otrzymało certyfikat „Przyjaciela Pszczół”. Wszystkie grupy pod opieką swoich wychowawczyń uroczyście obchodziły Dzień Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Przedszkolaki uczciły pamięć walczących za wolność ojczyzny. Z tej okazji przedszkole odwiedzili również przedstawiciele Filharmonii Dolnośląskiej prezentując utwory zagrzewające Polaków do podjęcia walki o wolność. W tym miesiącu najmłodsza grupa wybrała się do Zdrojowego Teatru Animacji w Cieplicach na spektakl pt. „Królewna z drewna”. Natomiast najstarsze grupy pojechały do fabryki Dr. Schumachera, gdzie zapoznały się z procesem produkcji mokrych chusteczek. Kolejnym ważnym świętem dla wszystkich przedszkolaków był „Dzień Pluszowego Misia”. W tak ważnym dniu dzieci uczciły przytulankę mieszkającą w każdym domu piosenkami, zabawami i tańcami. Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich słodkie upominki, za który w imieniu wszystkich przedszkolaków, bardzo dziękujemy. Listopad zakończył się bardzo ważnym wydarzeniem dla najmłodszej grupy, 29.11 odbyło się uroczyste „Pasowanie na Przedszkolaka”. Dzieci pod opieką swoich wychowawczyń przygotowały akademię prezentując na niej zdobyte od września umiejętność.
Marta Lipińska
27 XI. 2019 rok – wycieczka klas drugich do Fabryki Ozdób Choinkowych „VITBIS” w Złotoryi
Wielkimi krokami zbliża się grudzień a wraz z nim ulubione święta wszystkich dzieci - Boże Narodzenie. Przygotowując się do tych świąt uczniowie klas II wybrali się do Fabryki Ozdób Choinkowych „VITBIS” w Złotoryi, aby móc na własne oczy zobaczyć jak krok po kroku powstają bombki - te małe i te duże, te okrągłe i te różnokształtne: Mikołaje, renifery, aniołki czy gwiazdki. W niedługim czasie trafią one do naszych domów, aby ozdobić świąteczne drzewka. Podczas zwiedzania fabryki zobaczyliśmy jak krok po kroku rozgrzany kawałek szkła staje się plastyczną masą, a odpowiednio formowany przyjmuje pożądany kształt. Mieliśmy okazję zobaczyć jak w krótkim czasie sprawić by bombka z przezroczystej stała się połyskująco srebrna, a wszystko to za sprawą roztworu srebra. Następnie przyjrzeliśmy się pracy pań, które z dużą precyzją ręcznie zdobiły bombki malując na nich przeróżne wzory. Uczniowie także mogli spróbować swoich sił i wykazać się kreatywnością podczas warsztatów zdobienia bombek a potem zabrać na pamiątkę własnoręcznie zdobione bombki. Wycieczkę zakończyliśmy zakupami w sklepie firmowym. Teraz już zostało tylko udekorować na zbliżające się święta nasze domy.
Iwona Miśków Anna Kucharczyk
WYJAZD DO KINA
20 listopada uczniowie klas siódmych pojechali do kina Helios na film pt. „Był sobie pies 2”. Młodzież poznała historię czworonoga, który przechodząc kolejne reinkarnacje, realizuje ważną misję: pomaga swojej ukochanej pani odnaleźć prawdziwą miłość, zrealizować marzenia i przede wszystkim pogodzić skłóconą rodzinę.
Seans wywołał wiele emocji, ale też miał wyraźnie edukacyjny charakter. W sposób przystępny i malowniczy ukazał przyjaźń pomiędzy psem a człowiekiem, prezentując przy tym najróżniejsze strony odpowiedzialności związanej z posiadaniem czworonoga. W szczególny sposób przedstawiony został temat choroby i śmierci – choć bardzo trudny – jednak obecny w życiu każdej rodziny. Zapewne do wszystkich dotarł bardzo ważny przekaz: bez względu na okoliczności, zawsze warto trzymać się razem. Poza tym to od człowieka, a nie psa, zależy jak będzie wyglądała łącząca ich relacja.
Młodzież wyszła z kina w nieco nostalgicznym nastroju. Po wymianie wrażeń i spostrzeżeń, smutek ustąpił miejsca dobremu humorowi, który już nie opuszczał naszych uczniów do końca podróży.
Joanna Budzicz, Anna Barsul
DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI
24 września uczniowie z klas siódmych i szóstych pojechali do Wrocławia, gdzie w odbywał się XXII Dolnośląski Festiwal Nauki. Z tej okazji Politechnika Wrocławska przygotowała blisko 300 wydarzeń. W programie znajdowały się otwarte wykłady, warsztaty, pokazy eksperymentów, zajęcia w laboratoriach i mnóstwo spotkań z ciekawymi ludźmi.
Nasi uczniowie mieli okazję wysłuchać relacji podróżników, którzy latem tego roku wrócili z Kaukazu. Młodzież zwiedziła stoiska, gdzie czekali na nich studenci wielu wydziałów, by zaciekawić gości różnymi dziedzinami nauki, takimi jak biomedyka, akustyka, górnictwo, robotyka kosmiczna i wiele innych. Uczniowie oglądali wystawy minerałów wyeksponowanych na wielkoformatowych fotografiach, rozwiązywali zagadki matematyczne, niektórzy wrócili z samodzielnie wykonanymi kosmetykami. Sporym zainteresowaniem cieszył się wykład na temat ziół czy mikrofal. Wiele pozytywnych emocji dostarczył przejazd Polinką – popularną kolejką gondolową, dzięki niej uczniowie szybciej dotarli do Rynku. Okolice wrocławskiego Starego Ratusza tętnią życiem i wszyscy chętnie spacerowali wśród urokliwych kamienic.
Osiągnięcia współczesnej nauki są imponujące i to na pewno uświadomili sobie nasi uczniowie. Ważną nauką, jaką wynieśli jest świadomość, jak ważną rzeczą w życiu człowieka są pasje i poszukiwanie odpowiedzi na nurtujące pytania. Niektórzy zaczęli nawet snuć plany na studencką przyszłość we Wrocławiu.
Regina Stanicka –Wachowicz,
Joanna Budzicz, Anna Barsul
2
8 XI 2019 r. ŚWIĘTO SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W LUBOMIERZU I PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
W życiu codziennym każdej szkoły są dni zwyczajne oraz takie, których uczniowie wyczekują z niecierpliwością. Jednym z takich wyjątkowych dni jest Święto Szkoły, a w tym roku obchodzimy 74 rocznicę założenia Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu. Uroczystość ta ma szczególny charakter, bowiem właśnie tego dnia 47 uczniów z klas pierwszych zostało przyjętych w poczet uczniów naszej szkoły i przeżyło swoje święto, czyli uroczystość Pasowania na ucznia. Tym razem uroczystość miała swoje miejsce w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubomierzu. Na godzinę 9.30 przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz Marek Chrabąszcz, zastępca Burmistrza Adam Skrzydłowski, dyrektor ZSOiZ w Lubomierzu Joanna Paśko – Sikora, ksiądz proboszcz Parafii pw. WNMP i Św. Maternusa w Lubomierzu Erwin Jaworski, przewodniczący Rady Rodziców Paweł Idzik i zastępca przewodniczącego Dorota Laubich, dyrektor naszej szkoły Marek Kozak, wicedyrektor Joanna Chrabąszcz i zaproszeni pracownicy naszej szkoły. Na uroczystość przybyli licznie rodzice oraz najbliżsi uczniów klas pierwszych, uczniowie klas II i III wraz z wychowawcami. Uroczystość rozpoczęli uczniowie klas pierwszych polskim tańcem narodowym – polonezem, wkraczając dostojnie na scenę. przy dźwiękach „Poloneza” Wojciecha Kilara. Uczniowie klas pierwszych wystąpili w czerwonych biretach, czarno – czerwonych pelerynkach. Po wprowadzeniu Sztandaru przez Poczet Sztandarowy, który reprezentowany był przez uczniów klasy 7a - Karlinę Pykę, Karolinę Glock, Marka Magierowskiego, wszyscy uczniowie odśpiewali Hymn Szkolny. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły Marek Kozak, a następnie wszystkich przybyłych na uroczystość gości przywitała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Klaudia Macias /8a/. Pierwszoklasiści przywitali gości piosenką „Szkoła się zaczęła” na melodię krakowiaka, która wprowadziła widownię w miły nastrój. W trakcie programu pierwszaki z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali pierwsze poznane w szkole piosenki związane z tematyką szkolną, bezpieczeństwem na drodze. Zaprezentowali piosenkę „Nasza szkoła”, „Przepisowy ruch drogowy” z układem tanecznym. W programie nie zabrakło treści umiłowania naszej Małej Ojczyzny, jaką jest Lubomierz. W treść wiersza „To nasz Lubomierz” włączony został Hejnał Lubomierski. Nie zabrakło symboli narodowych, takich jak godło, chorągiewki biało – czerwone, które zostały zaprezentowane podczas recytacji wiersza „Polska, to nasza Ojczyzna” i piosence „W Domu Ojczystym”.
W nawiązaniu do Święta Szkoły i Patrona Jana Pawła II prowadzący Mikołaj Bieńko /8b/ przedstawił „Kartkę z historii naszej szkoły”. Starszym przypomniano, a młodsi uczestnicy uroczystości dowiedzieli się, że w tym roku obchodzimy 74. rocznicę istnienia naszej szkoły, a nierozerwalnie z tym faktem związana jest kolejna rocznica nadania jej imienia Jana Pawła II. Prowadzący przypomniał, że 2 kwietnia 2005 roku odchodzi do Domu Ojca umiłowany przez rodaków i ludzi na całym świecie Jan Paweł II – papież, pierwszy Polak. W tym roku 2005 przypadła 60 rocznica powstania naszej Szkoły Podstawowej w Lubomierzu. Aby uczcić tak doniosłą rocznicę pracownicy naszej placówki postanowili nadać imię naszej szkole. Propozycji było wiele, ale wybór padł na Jana Pawła II. To właśnie 14 lat temu obraliśmy Patrona, który służy nam za wzór i wciąż pozostaje niedościgłym ideałem. Karol Wojtyła nie tylko był wielkim papieżem, ale też najlepszym wychowawcą i przyjacielem dzieci. Na co dzień staramy się żyć i postępować w myśl bezcennych wskazówek przekazywanych przez naszego Patrona. Jego słowa i czyny stały się dla nas najpiękniejszym drogowskazem. Występujący uczcili patrona naszej szkoły Jana Pawła II wierszem, który był skrótem biografii i piosenką „Janie Pawle II kochamy Cię!”. Dopełnieniem treści były chorągiewki papieskie w kolorach żółto – białych. Nasi najmłodsi bohaterowie nie zapomnieli o rodzicach wyrażając wdzięczność podziękowaniami w formie słownej oraz piosenką „Najlepsza drużyna, to moja rodzina”, która wzruszyła przybyłych na uroczystość rodziców. Na koniec programu artystycznego każdy pierwszak przy melodii piosenki wręczył swoim rodzicom piękną różyczkę. Występ zakończony został tańcem „Baby Shark”, który był taneczną niespodzianką dla przybyłych na uroczystość gości i podziękowaniem za wspólnie spędzony czas.
Po programie artystycznym przyszedł czas na ślubowanie i pasowanie, którego dokonał dyrektor szkoły Marek Kozak w obecności pocztu sztandarowego przy dźwiękach Nokturna Fryderyka Chopina. Wicedyrektor Joanna Chrabąszcz wręczała pamiątkowe medale, a wychowawczynie klas pierwszych wręczyły pamiątkowe dyplomy pasowania na ucznia ufundowane przez Radę Rodziców. Do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z klasy 1a została przyjęta: Milena Chudziak, Jakub Czachor, Kacper Domagała, Joachim Dzedzej, Anita Działo, Paweł Folte, Apolonia Gieorgijew, Sergiusz Hawro, Franciszek Jankowski, Zuzanna Kopiec, Zofia Krawiec, Miłosz Kryński, Patryk Mroczkowski, Aleksandra Opoka, Nikola Przybyszewska, Michał Skoneczny, Jarosław Sokołowski, Maria Stolarska, Lena Szpilowska, Alicja Sztuba, Martyna Szymańska, Hubert Walasik, Laura Walasik, Elżbieta Ziątek, a z klasy 1 b: Agata Binasiewicz, Weronika Binasiewicz, Filip Bogdanowicz, Majka Burska, Hanna Czerniawska, Amelia Denesiak, Gabriel Gabryś, Maja Hajdasz, Emil Harhatów, Magdalena Jurgiel, Kacper Karpowicz, Sławomir Kowaliszyn, Szymon Kot, Emilia Lachowicz, Robert Macias, Filip Matuszewicz, Wiktoria Sikorska, Milena Sułkowska, Nicola Szeterlak, Michał Szewców, Łukasz Szłamas, Zuzanna Urbańska, Wojciech Wąsiewski.
Po pasowaniu nastąpił czas na życzenia i pierwsze niespodzianki. Gorące życzenia najmłodszym uczniom naszej szkoły złożyli przybyli na uroczystość goście. Osobiście życzenia złożył Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz Marek Chrabąszcz wraz z zastępcą Burmistrza Adamem Skrzydłowskim, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubomierzu Joanna Paśko – Sikora, ksiądz proboszcz Parafii pw. WNMP i Św. Maternusa w Lubomierzu Erwin Jaworski, wicedyrektor naszej szkoły Joanna Chrabąszcz. Życzenia popłynęły też od uczniów z klas II i III. Za wszystkie życzenia i upominki, które sprawiły wiele radości, uczniowie klas pierwszych przybyłym gościom serdecznie dziękują.
Po uroczystości oficjalnej wszyscy udali się do sali w internacie ZSOiZ, gdzie na wszystkich czekał poczęstunek. Świeżutkie kanapki i przepyszne ciasta, owoce i łakocie czekały zarówno na dzieci, zaproszonych gości, jak również na rodziców, którzy, zasiedli przy wspólnym stole. Przyszedł też czas na kolejne upominki przygotowane przez rodziców dla swoich pociech. Każdy uczeń otrzymał piękny kuferek z niespodziankami. Popłynęły też najlepsze życzenia od Rodziców.
Uroczystość miała doniosły charakter, a na sukces tego przedsięwzięcia złożyła się współpraca całego sztabu osób zaangażowanych. Podziękowania należą się wszystkim uczniom klas pierwszych za zaangażowanie i pełną mobilizację w czasie prób i występu. Dziękujemy Rodzicom za inicjatywę i wszelkie działania, które przyczyniły się do tego, aby uroczystość przebiegła w tak miłym klimacie. Dziękujemy za tematyczną dekorację sali, która zastała i wykonana przez panią Annę Barsul i panią Joannę Budzicz. Pani Marzenie Szramowiat składamy podziękowania za wsparcie techniczne w czasie prób. Za wszelką pomoc techniczną, którą służyli, dziękujemy panu Markowi Ciereszko, panu Stanisławowi Dąbkowskiemu, panu Leonowi Kostrakiewiczowi. Radzie Rodziców dekujemy za ufundowanie pamiątkowych „Dyplomów Pasowania”. Dziękujemy uczniom z Pocztu Sztandarowego Markowi Magierowskiemu, Karolinie Glock, Karolinie Pyce, uczniom z Samorządu Uczniowskiego za konferansjerkę Klaudii Macias i Mikołajowi Bieńko. Duże podziękowania kierujemy do Pani Joanny Paśko – Sikory za udostępnienie auli na naszą uroczystość.
Szczególne podziękowania kierujemy do Dyrekcji naszej szkoły - dyrektora Marka Kozaka i wicedyrektor Joanny Chrabąszcz za okazaną pomoc i wsparcie przy organizacji uroczystości. Wszystkim wymienionym osobom, zaangażowanym w pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości, okazaną życzliwość serdecznie dziękujemy. Niech ten dzień na długo pozostanie w pamięci najmłodszych uczniów naszej szkoły, a każdy dzień niech przynosi radość i uśmiech na ich twarzach.
Wychowawcy
klasy Ia i klasy Ib Sara Shaban Agata Kostek
16
Konkurs katechetyczny „Najpiękniejsza tajemnica różańca świętego”
Przez cały miesiąc październik uczniowie naszej szkoły mieli okazję wgłębiać się w tajemnice życia Matki Bożej i Pana Jezusa poprzez modlitwę różańcową i lekcje katechezy. W tym roku, z inicjatywy p. Agatki Nuckowskiej, katecheci zaproponowali dzieciom i młodzieży udział w konkursie plastycznym zatytułowanym „Najpiękniejsza tajemnica różańca świętego”. Ilość prac przerosła nasze oczekiwania, przygotowano 105 prac konkursowych a dowolna technika pozwoliła uczestnikom konkursu wykazać się pomysłowością i prawdziwym talentem plastycznym. Komisja konkursowa miała dużo pracy przy wyłanianiu finalistów. Uczniowie rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych kl. I-II, kl. III-IV, kl. V-VI, kl. VII-VIII. W Każdej kategorii komisja przyznała nagrody za zajęcie I, II lub III miejsca. Prace uczniów zostały zaprezentowane w kościele pw. Podwyższenia Krzyża, podczas dziecięcej Mszy świętej.
Klasy I-II
I miejsce R. Macias
II miejsce W. Binasiewicz
III miejsce A. Ogonek
Klasy III-IV
I miejsce P. Szerszeniuk
II miejsce D. Kossowski
III miejsce M. Ziętek
Klasy V-VI
I miejsce F. Gmiąt
II miejsce I. Kucharczyk
III miejsce J. Meller
Klasy VII-VIII
I miejsce B. Podobiński
II miejsce M. Magierowski
III miejsce A. Półtorak
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Szczęść Boże
Katecheci: A Nuckowska, I. Piątek, W. Rotkiewicz, ks. Ł. Langenfeld
7
Sukcesy naszych piłkarzy i piłkarek!!!
Dnia 23 października br. na Boisku Orlik przy Szkole Podstawowej w Mirsku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Lwóweckiego SZS w Piłce Nożnej Chłopców kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej (rocznik 2005-2006)
Do zawodów zgłosili się mistrzowie poszczególnych gmin Powiatu Lwóweckiego. Do Finału Strefy Jeleniogórskiej zakwalifikowali się mistrzowie powiatu.
Przebieg rozgrywek
SP 1 Gryfów Śląski 0 : 3 SP Mirsk
SP Lubomierz 5 : 0 SP 2 Lwówek Śląski
SP 1 Gryfów Śląski 0 : 2 SP Lubomierz
SP Mirsk 0 : 4 SP 2 Lwówek Śląski
SP 1 Gryfów Śląski 1 : 2 SP 2 Lwówek Śląski
SP Mirsk 1 : 4 SP LubomierzKLASYFIKACJA KOŃCOWA:
I miejsce: Szkoła Podstawowa Lubomierz, op. Sławomir Rak
II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2 Lwówek Śląski, op. Grzegorz Połaczewski
III miejsce: Szkoła Podstawowa Mirsk, op. Jarosław Wichowski
IV miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1 Gryfów Śląski, op. Beata Hryciew-ListwanSKŁAD ZWYCIĘZCÓW: Mikołaj Bieńko, Maciej Gołdyn, Łukasz Kuchmistrz, Wiktor Kupnicki, Maksymilian Naklicki, Bartosz Podobiński, Gracjan Szymonowicz, Maciej Talarczyk.
Dnia 24 października br. na Boisku Orlik przy Szkole Podstawowej w Mirsku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Lwóweckiego SZS w Piłce Nożnej Dziewcząt kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej (rocznik 2005-2006)
Do zawodów zgłosili się mistrzowie poszczególnych gmin Powiatu Lwóweckiego. Do Finału Strefy Jeleniogórskiej zakwalifikowali się mistrzowie powiatu.
Przebieg rozgrywek
SP Lubomierz 0 : 0 SP 2 Lwówek Śląski
SP Mirsk 0 : 2 SP 1 Gryfów Śląski
SP Lubomierz 1 : 0 SP Mirsk
SP 2 Lwówek Śląski 1 : 4 SP 1 Gryfów Śląski
SP Lubomierz 0 : 1 SP 1 Gryfów Śląski
SP 2 Lwówek Śląski 1 : 1 SP MirskKLASYFIKACJA KOŃCOWA:
I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1 Gryfów Śląski, op. Karolina Harmacińska
II miejsce: Szkoła Podstawowa Lubomierz, op. Sławomir Rak
III miejsce: Szkoła Podstawowa 2 Lwówek Śląski, op. Mirosław Kobiałak
IV miejsce: Szkoła Podstawowa Mirsk, op. Jarosław WichowskiSKŁAD SP Lubomierz: Klaudia macias, Lena Fatyga, Martyna Suszek, Dudziak Natalia, Buca Natalia, Pyka Karolina , Glock Kamila, Glock Karolina.
1
PRZEDSZKOLNE WIEŚCI
We wrześniu tego roku pracę w przedszkolu rozpoczęły 4 grupy. Najmłodsze 3-4-latki oraz dzieci z grup „Biedronki” , „Misie” i „Pszczółki” każdego dnia dzielnie podejmują wyzwania stawiane przez panie wychowawczynie. W mijającym czasie dzieci brały udział w „Dniu Kropki”, którego ideą jest wzmacnianie w wychowankach poczucia wartości. We wrześniu wychowawczynie przygotowały niespodzianki w związku z obchodami „Dnia Przedszkolaka”. Z okazji „Dnia Chłopaka” dziewczynki w każdej grupie składały życzenia swoim kolegom oraz wręczały drobne, samodzielnie wykonane upominki. W trakcie „Akcji Sprzątania Świata” przedszkolaki wraz z wychowawczyniami posprzątały tereny znajdujące się w okolicach przedszkola. Pod opieką swoich wychowawczyń dzieci udały się również do stomatologa, gdzie dzielnie stawiły czoła samodzielnej wizycie. Nowo wyposażony gabinet dentystyczny znajduje się w budynku szkoły podstawowej. Tam rodzice mogą skorzystać z bezpłatnej opieki stomatologicznej dla swoich dzieci. W ramach pierwszej wizyty przedszkolaki miały zrobiony przegląd uzębienia i lakowanie. A teraz wszystkie grupy z ogromnym zapałem przygotowują się do obchodów „Edukacji Narodowej” chcąc jak najuroczyściej świętować dzień wszystkich pracujących na rzecz oświaty.
Marta Lipińska
28 X 2019 r. – „DZIECI DZIECIOM” – FILHARMONIA MIEJSCE NIEZWYKŁE
W słoneczny poranek 28 października 2019 r. uczniowie klas I – III z wychowawcami wyruszyli w poszukiwaniu muzycznych wrażeń do Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze na audycję umuzykalniającą „Dzieci dzieciom”. Nie po raz pierwszy przekonaliśmy się, że filharmonia, to miejsce niezwykłe, gdzie żywy kontakt z muzyką dostarcza naszym uczniom wielu pozytywnych wrażeń. I tym razem nie zawiedliśmy się. Podczas koncertu mogliśmy na żywo posłuchać muzyki w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze. Tematem przewodnim koncertu była muzyka filmowa i bajkowa. Młodzi muzycy rozpoczęli koncert Polonezem Wojciecha Kilara. Utwór szczególnie bliski był uczniom klas pierwszych, którzy ćwiczą ten uroczysty taniec przy dźwiękach właśnie tego utworu na swoje pasowanie. Uczniowie mogli posłuchać znane dzieciom utwory takie jak „Kaczka Dziwaczka” z „Akademii Pana Kleksa”, muzykę z „Pięknej i Bestii”, „Czara ognia” z Harry Pottera, muzykę z bajki „Scooby Doo”. Z przyjemnością wysłuchaliśmy solo „Mam tę moc” z „Krainy Lodu”. Prowadząca Joanna Moryc zaprezentowała obsadę orkiestry symfonicznej. Skrzypce I i II, altówki, wiolonczele, kontrabasy, to grupa instrumentów smyczkowych, z których skrzypce mają najwyższe dźwięki. Poza instrumentami smyczkowymi zaprezentowano instrumenty dęte, takie jak flet poprzeczny, jako instrument dęty drewniany, obój, klarnet, fagot – instrument grający niskie dźwięki, flet piccolo z wysokimi dźwiękami, saksofon – instrument dęty drewniany, trąbka i waltornia, czyli róg. Prowadząca przybliżyła też uczestnikom koncertu rolę dyrygenta, jako osobę kierującą orkiestrą. Uświadomiła nam także, że muzyka w filmach, reklamach jest muzyką w wykonaniu orkiestry symfonicznej, a oglądając telewizję mamy częsty kontakt z takim rodzajem muzyki. Koncert bardzo podobał się, wprowadził słuchaczy w miły nastrój i dostarczył wielu wrażeń.
Agata Kostek
1
„LEPSZY START – ROZWIJANIE KOMPETENCJI W GMINIE LUBOMIERZ”
Celem projektu jest podniesienie u uczniów kompetencji kluczowych oraz właściwych postaw i umiejętności, niezbędnych na rynku pracy w tym zniwelowanie deficytów u uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi poprzez realizacje zajęć dodatkowych i specjalistycznych oraz podniesienie ich kompetencji zawodowych.
Dofinansowanie projektu z UE: 1 535 948,84 PLN
Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz informuje, że w latach 2019 – 2021 realizowany jest projekt pn. „Lepszy start – rozwijanie kompetencji w Gminie Lubomierz” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 dla osi priorytetowej: Oś priorytetowa 10 Edukacja; Działanie: 10.2 Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, Poddziałanie: 10.2.3 Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej – ZIT AJ.
Projekt realizowany jest w powiecie Lwóweckim na terenie miejsko-wiejskiej gminy Lubomierz i obejmuje on Szkołę Podstawową Lubomierz, Szkołę Podstawową Pławna oraz Zespół Szkół w Lubomierzu i ma na celu podniesienie kompetencji kluczowych oraz właściwych postaw i umiejętności na rynku pracy u 95% uczniów w tym uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz niepełnosprawnościami - poprzez realizację zajęć dodatkowych dla uczniów w każdej ze szkół, a także podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli.
W ramach projektu zaplanowano:
Szkoła Podstawowa w Lubomierzu:
Dla uczniów:
- Twrzenie warunków dla nauczania opartego na metodzie eksperymentu dla uczniów oraz wyposażenie szkolnych pracowni – zajęcia z matematyki, przyrdy, chemii, geografii, fizyki i biologii.
- Realizacja zajęć rzwijających kmpetencje kluczowe – zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z j. angielskiego, zajęcia rozwijające z j. angielskiego – rozbudzanie zainteresowania przedmiotem; zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z matematyki , rozbudzanie zainteresowania przedmiotem.
- Indywidualizacja pracy z uczniem ze specjalnymi ptrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi – zajęcia lgopedyczne, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia rozwijające umiejętności społeczno-emocjonalne, zajęcia terapii pedagogicznej, trening uważności Mindfulness.
- Krzystanie z technologii informacyjno – komunikacyjnych oraz rozwijanie kompetencji informatycznych.
Dla nauczycieli:
- Szkolenia w zakresie – wykorzystania w nauczaniu e-podręczników, pracy z uczniem z SPE, podnoszenia kompetencji cyfrowych i obsługi urządzeń cyfrowych, wykorzystania narzędzi cyfrowych w nauczaniu przedmiotowym, wykorzystania zasobów dydaktycznych dostępnych w Internecie.
Szkoła Podstawowa w Pławnej:
Dla uczniów:
- Realizacja zajęć rzwijających kompetencje kluczowe – zajęcia wyrównawcze z j. angielskieg, zajęcia rzwijające z j. angielskiego, zajęcia rozwijające z j. niemieckiego, zajęcia wyrównawcze z matematyki, zajęcia z kreatywnego myślenia.
- Zajęcia dla uczniów parte na metodzie eksperymentu raz wyposażenie szkolnych pracowni – zajęcia z matematyki, chemii, geografii, biologii, fizyki i przyrody.
- Zajęcia w zakresie indywidualizacji pracy z uczniem ze specjalnymi ptrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi – zajęcia rzwijające umiejętności społeczno-emocjonalne.
- Krzystanie z technologii informacyjno – komunikacyjnych oraz rozwijanie kompetencji informatycznych
Dla nauczycieli:
- Szkolenia w zakresie – kształtowania umiejętności i właściwych postaw uczniów, pracy z uczniem z SPE, obsługi urządzeń cyfrowych oraz sprzętu informatycznego, nowych metod kształcenia z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych.
Zespół Szkół w Lubomierzu :
- Realizacja zajęć rzwijających kompetencje kluczowe – zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z j. angielskiego, zajęcia rozwijające z j. angielskiego – rozbudzanie zainteresowania przedmiotem; zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z j. niemieckieg , zajęcia rzwijające z j. niemieckiego - rozbudzanie zainteresowania przedmiotem, zajęcia wyrównawcze z matematyki.
- Twrzenie warunków dla nauczania opartego na metodzie eksperymentu dla uczniów oraz wyposażenie szkolnych pracowni – zajęcia z matematyki
- „Z matematyką na TY”, chemii, gegrafii, fizyki „Zrozumieć świat” i bilogii.
- Dradztwo i opieka psychologiczno – pedagogiczna – zajęcia socjoterapeutyczne i psychoterapeutyczne.
- Krzystanie z technologii informacyjno – komunikacyjnych oraz rozwijanie kompetencji informatycznych – zajęcia rozwijające w zakresie informatyki i rozwijania kompetencji cyfrowych uczniów w tym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.
Dla nauczycieli:
- Szkolenia w zakresie – kształtowania umiejętności i właściwych postaw uczniów, wykorzystania metod eksperymentu w dydaktyce dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, działań służących poprawie kompetencji wychowawczych, obsługi urządzeń cyfrowych oraz sprzętu informatycznego, wykorzystania narzędzi cyfrowych w nauczaniu przedmiotowym, edukacji w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, nowych metod kształcenia z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020
XIX Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę w dniach 9 -10 października 2019r.
W tym roku Pielgrzymka zgromadziła 10 tys. młodych ludzi z 250 szkół noszących imię św. Jana Pawła II, ich katechetów, nauczycieli, wychowawców, dyrektorów i ponad 200 szkolnych pocztów sztandarowych. Do Częstochowy przyjechali przedstawiciele szkół Jana Pawła II nie tylko z całej Polski, ale też z Wilna na Litwie i z Grodna na Białorusi. Naszą szkołę reprezentowała ponad czterdziestoosobowa grupa uczniów, z kilkoma rodzicami, katechetami p. Wiolettą i p. Agatą oraz ks. Łukaszem.
Mottem spotkania stało się hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy!” Podczas tego wydarzenia nawiązano do 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz 100 rocznicy urodzin Papieża Polaka. Tak też w środę, dnia 9 października o godz. 20:20 przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej pielgrzymi wysłuchali rozważań, a o godz. 21:00 uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim.
My w tym roku zdecydowaliśmy się na wyjazd jednodniowy, podczas którego uczestniczyliśmy w punkcie kulminacyjnym pielgrzymki, który miał miejsce na Wałach jasnogórskich. Tak też w czwartek już o godz. 10:15 byliśmy zwarci i gotowi do nauki pieśni i wysłuchania konferencji poświęconych misjom.
Wszystkich zgromadzonych do Mszy św. przygotował o. Sebastian Matecki, prowadząc modlitwę różańcową.
O godz. 11.00 duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II – biskup radomski Henryk Tomasik – rozpoczął uroczystą Eucharystię. W czasie homilii bp Tomasik nawiązał do znaczenia słów „Wstańcie, chodźmy”. Przypomniał, czym te słowa były w czasie pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski i jakie przesłanie niosą dzisiaj.Po Mszy Świętej nastąpił akt zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski. W ubiegłym roku to nasi uczniowie w imieniu wówczas zgromadzonych 20.000 osób odczytali akt napisany przez ks. Łukasza, a w tym roku zaszczyt ten przypadł uczniom z Mąkoszyc. Następnie został odczytany list do Ojca Świętego Franciszka.
Gościem specjalnym w tym roku był ks. Paweł Mąkosa SMA, który odczytał list napisany do naszej rodziny przez ks. Łukasza Kobielusa, misjonarza, który pracuje w Welou, w Togo, budując i prowadząc tam - wspieraną także przez naszych uczniów i katechetów - szkołę im. św. Jana Pawła II. Mszę zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.Po Mszy świętej ks. Łukasz pokazał pielgrzymom wszelkie dostępne miejsca i muzea Jasnej Góry oraz jej skryte, ciemne i niedostępne dla wszystkich zakamarki. Po zakupie pamiątek, gofrów, lodów, frytek i jasnogórskich kremówek ruszyliśmy w drogę powrotną (i to jakim pięknym autobusem, z siedzeniami i telewizorami wysuwanymi z sufitu - chyba jak w samolocie. Jeszcze nigdy takim nie jechałam!), podczas której czekał nas jeszcze obiad - i to gdzie?? W KFC. Ksiądz nakupił nam tyle jedzenia i picia, że nikt już nie chciał trzeciej dokładki" - wspomina Kasia.
„Mnie najbardziej podobało się zwiedzanie Jasnej Góry, przepięknej kaplicy i bazyliki - mówi Jakub. Podobał mi się skarbiec i ołtarz polowy na Szczycie Jasnej Góry, gdzie zawsze są tylko biskupi i księża. A nasz ks. Łukasz i tam nas wprowadził”.
Krystianowi „najbardziej podobała się sala z pamiątkami i rzeczami św. Jana Pawła oraz Jego pomnik. Fajne było też wspólne śpiewanie pieśni oraz prezenty z Jasnej Góry, które dostaliśmy od księdza i zielone czapki, po których każdy mógł rozpoznać dzieci z Lubomierza. Bardzo podobał mi się też autobus i to, że w drodze oglądaliśmy bajki”.Pielgrzymka dla wszystkich ma duże znaczenie duchowe. Modlitwa u stóp Jasnogórskiej Pani nie jest dla nas codziennością. Bardzo ważny jest również aspekt społeczny tego wydarzenia - to spotkanie uczniów, opiekunów, dyrektorów i rodziców ze szkół noszących imię Jana Pawła II, które uczy życia pełnią ducha, pokazuje alternatywne formy spędzania wolnego czasu oraz umiejętność zabawy i efektywnej pracy bez jakichkolwiek używek, a także przeciwdziała wszelkiemu wykluczeniu.
Serdecznie więc dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tak pięknego zorganizowania i przeżycia tego wydarzenia: od rodziców i katechetów poczynając, poprzez Radę Rodziców naszej szkoły oraz Urząd Gminy i Miasta Lubomierz, które finansowo wsparły ten projekt. To dzięki temu dofinansowaniu mogliśmy wspaniale i bezpiecznie przeżyć ten piękny i słoneczny dzień, spotykając się z naszymi rówieśnikami z różnych stron Polski i spoza niej, którzy chcą iść przez życie wypełniając duchowy testament św. Jana Pawła II oraz wypraszając dla siebie nawzajem jego wstawiennictwo u Boga. Z utęsknieniem więc czekamy na przyszłoroczną jubileuszową XX Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II. Jedziecie z nami?? ;-)
Ks. Łukasz Langenfeld
7
Wyjazd do teatru uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II
Teatr w życiu dziecka jest bardzo ważnym czynnikiem wspomagającym rozwój, podobnie jak książka czy zabawa. Wszelkiego rodzaju spektakle i zajęcia teatralne uaktywniają fantazję dziecka, a także marzenia i zainteresowania. Stawanie się aktywnym widzem sztuki teatralnej jest dla młodego człowieka nie tylko zabawą i przyjemnością, ale uczy także poszukiwania alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu.
We wtorek, 1 października br., dokładnie dwa dni po jeleniogórskiej premierze, z inspiracji lubomierskich katechetów pod wodzą p. Wiolety Rotkiewicz i ks. Łukasza, grupa niemal 170 uczniów i opiekunów naszej Szkoły Podstawowej, udała się do Zdrojowego Teatru Animacji w Cieplicach na spektakl komediowy pod tytułem „Kto się boi Pani Eś”. Przedstawienie zdobyło w 2017 r. wyróżnienie podczas 28. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Jest ono próbą udzielenia odpowiedzi na pytanie: Co by się działo na ziemi gdyby nie było śmierci? Trudny to problem. Aktorzy w sposób dostosowany do percepcyjnych możliwości dzieci pokazują, że śmierć jest potrzebna do życia na Ziemi w cyklu ustalonym przez Stwórcę.
Kolejny poruszony tu problem dotyczy strachu. Czy słusznie boimy się śmierci? A może śmierć nie jest wcale taka zła? Odpowiedzi na to pytanie udzielają aktorzy. Sama Pani Śmierć mówi o sobie, że jest „jak biuro podróży, które zabiera człowieka na wakacje all inclusive”. Spektakl pokazuje, że nawet śmierć ma swoje problemy. Ludzie się jej boją, nikt jej nie lubi. Pani Eś postanawia więc, zgodnie ze światowymi tendencjami, ocieplić swój wizerunek i w przemiły sposób zabierać w zaświaty istoty, na które przyszedł już czas. Udaje się jej z kurami chorującymi na ptasią grypę. Gorzej jednak idzie z upartym Dziadkiem prowadzącym cyrk, do którego już mało kto chce przychodzić i jego Koniem przebieranym za słonia, którzy od lat bawią się ze Śmiercią w chowanego. Mimo pozornej nieudolności, Dziadek i Koń okazują się sprytniejsi od Śmierci, wpychając ją w dziurę po raz kolejny uciekają przed przeznaczeniem. Poobijana Śmierć wraca do domu, gdzie czeka na nią syn Kostek, który aż pali się do wyprawy na ziemię. Zniechęcona niepowodzeniem Śmierć wysyła go po Dziadka i Konia oraz inne ofiary z krótkiej, przygotowanej na szybko listy. Kostkowi początkowo udaje się wypełnić zadania powierzone przez mamę, jednak Dziadek i Koń ponownie okazują się sprytniejsi, wysyłając go do diabelskiego młyna. Grające tam w kości diabły odkrywają przed Kostkiem, kto go oszukał. Młody kościotrup wraca więc po Dziadka. Trafia jednak po drodze na Maleńką, która okazuje się być wnuczką staruszka. Zauroczony nią Kostek wzrusza się faktem, że po zabraniu Dziadka Maleńka zostanie sama na świecie i postanawia, że od tej pory już nikt na ziemi nie będzie umierał. Zaprzyjaźniony z Psem, który po raz pierwszy znalazł w nim swojego pana oraz innymi ziemianami Kostek, zaprzestaje zabierania ich w zaświaty. Uważa bowiem, że życie na ziemi sprawia wszystkim ogromną radość, dlatego nie chce jej nikomu odbierać. Wierzy, że jeśli od tej pory ani on, ani mama Śmierć nie zabierze nikogo, ziemia stanie się najszczęśliwszym miejscem we wszechświecie. Co wyniknie z tego, że wszyscy przestają umierać? Czy na pewno powinniśmy żyć wiecznie? Dobre chęci Kostka powodują spore zamieszanie na świecie, na którym wszyscy starzeją się w nieskończoność i z utęsknieniem zaczynają wyglądać śmierci. Dopiero sama pani "Eś" ponownie zaprowadza porządek, uświadamiając Kostkowi, że bez perspektywy śmierci ludzie nie za bardzo potrafią docenić swoje życie.
Ten spektakl komediowy, pełen gagów i dobrego humoru, w zabawny i nienachalny sposób podaje morał i prawdę życiową dotyczące przemijania. Poza problemem śmierci przedstawienie mówi także o takich wartościach, jak rodzina, przyjaźń, wzajemna pomoc i marzenia. Scenografia przenosi młodych widzów w świat cyrku, jednocześnie sugerując rzeczywistość meksykańskiego święta Dia de Muertos – radosnego Dnia Zmarłych. Całości półtoragodzinnej produkcji dopełnia wykonywana na żywo meksykańsko-hiszpańska muzyka.
Wyjazdy do teatru rozbudzają zainteresowania uczniów, rozwijają wrażliwość estetyczną, przygotowują do świadomego uczestnictwa w kulturze, obcowania ze sztuką i bywania w teatrze.
Dziękujemy pani Wioletce oraz całemu zespołowi katechetycznemu Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II za tę kolejną wspaniałą i cenną inicjatywę.
Ks. Łukasz Langenfeld
BIEGI JESIENI 2019
Dnia 20.09.2019 roku odbyła się kolejna edycja „Biegów Jesieni”. Impreza odbywała się na terenie Szkoły Podstawowej w Lubomierzu oraz kompleksie boisk „Orlik”. Mimo typowo jesiennej pogody do rywalizacji przystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej
w Pławnej oraz Lubomierza. Po biegach na zwycięzców czekały medale i dyplomy a dla pozostałych uczestników słodki poczęstunek.
Impreza przebiegła spokojnie i w sportowej atmosferze, obyło się bez kontuzji i nieoczekiwanych okoliczności.
WYNIKI BIEGÓW JESIENI 2019
ROCZNIK 2012/2013 DZIEWCZĘTA
- BILIŃSKA LENA SP PŁAWNA
- BURSKA MAJA SP LUBOMIERZ
- DENESIAKAMELIA SP LUBOMIERZ
ROZNIK 2012/2013 CHŁOPCY
- KEDZIERSKI GABRIEL SP PŁAWNA
- DZEDZEJ JOACHIM SP LUBOMIERZ
- KULIG BARTOSZ SP PŁAWNA
ROCZNIK 2011 DZIEWCZĘTA
- SULICH WIKTORIA SP PŁAWNA
- ŁAWRUK MARLENA SP PŁAWNA
- SIWIŃSKA NIKOLA SP LUBOMIERZ
ROCZNIK 2011 CHŁOPCY
- KISILICZYK MACIEJ SP LUBOMIERZ
- RAK PAWEŁ SP LUBOMIERZ
- BOGDAN MICHAŁ SP LUBOMIERZ
ROCZNIK 2010 DZIEWCZĘTA
- MAJER FAUSTYNA SP PŁAWNA
- CICHOŃ WIKTORIA SP LUBOMIERZ
- WASILEWSKA ANASTAZJA SP LUBOMIERZ
ROCZNIK 2010 CHŁOPCY
- SZAFRAN MARCEL SP LUBOMIERZ
- CYMON OLAF SP PŁAWNA
- RAK DAWID SP LUBOMIERZ
ROCZNIK 2009 DZIEWCZĘTA
- KARCZEWSKA WIKTORIA SP LUBOMIERZ
- DIDIK AMELIA SP PŁAWNA
- ANOPCZENKO LENA SP PŁAWNA
ROCZNIK 2009 CHŁOPCY
- KOPAŁA ANTONI SP LUBOMIERZ
- RADYNO DOMINIK SP LUBOMIERZ
- TORBA BARTŁOMIEJ SP LUBOMIERZ
ROCZNIK 2008 DZIEWCZĘTA
- SULIK DARIA SP PŁAWNA
- MYTYCH WIKTORIA SP LUBOMIERZ
- GROCHOWSKA JUSTYNA SP PŁAWNA
ROCZNIK 2008 CHŁOPCY
- PIECHOWIAK GRACJAN SP LUBOMIERZ
- PODOBIŃSKI KAROL SP PŁAWNA
- RAUBO SZYMON SP LUBOMIERZ
ROCZNIK 2007 DZIEWCZĘTA
- GROCHOWSKA BEATA SP PŁAWNA
- PÓŁTORAK ANIELA SP LUBOMIERZ
- SANOJCA KLAUDIA SP PŁAWNA
ROCZNIK 2007 CHŁOPCY
- PÓŁTORAK KORDIAN SP LUBOMIERZ
- ZUB HUBERT SP LUBOMIERZ
- CICHOŃ PATRYK SP LUBOMIERZ
ROCZNIK 2006 DZIEWCZĘTA
- PYKA KAROLINA SP LUBOMIERZ
- KALITYŃSKA WIKTORIA SP LUBOMIERZ
- BINASIEWICZ MARTYNA SP LUBOMIERZ
ROCZNIK 2006 CHŁOPCY
- CHORĄŻYCZEWSKI PATRYK SP PŁAWNA
- PODOBIŃSKI BARTOSZ SP LUBOMIERZ
- LACHOWICZ JACEJ SP LUBOMIERZ
ROCZNIK 2005 DZIEWCZĘTA
- MACIAS KLAUDIA
- KLEMENTOWSKA NATALIA
ROCZNIK 2005 CHŁOPCY
- BIEŃKO MIKOŁAJ
- KUPNICKI WIKTOR
- SZYMONOWICZ GRACJAN
Sławomir Rak
nauczyciel wychowania fizycznego
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Wszystkie