Święta Bożego Narodzenia to czas, pełen miłości, pojednania i wzruszeń; to najpiękniejszy i najbardziej oczekiwany okres w roku, który – zgodnie z wielowiekową tradycją – obchodzimy niezwykle uroczyście. Wiąże się z nim wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas dwa tysiące lat wstecz i przypominają, że w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel.
Jasełka są widowiskiem o Bożym Narodzeniu, które wzorowane jest na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób.
Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku. Zwyczaj przywędrował do Polski z Włoch na przełomie XIV i XV wieku i stał się zbieżny z kolędowaniem. Treścią jasełek jest historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda.
Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Lubomierzu w ostatnim dniu nauki przed świętami Bożego Narodzenia, tj. 21 grudnia 2018 r.,raczyli nas tymi treściami w przepięknej scenerii tutejszego kościoła. Jasełka mieli okazję podziwiać wszyscy uczniowie, a także ich rodzice i inni zaproszeni goście.
To przepiękne misterium przygotowali miejscowi katecheci pod przewodnictwem Pani Henryki Sławińskiej, która odpowiedzialna była za scenariusz, dobór aktorów i przygotowanie spektaklu.
Uczniowie w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w pięknej scenografii przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Ciekawy scenariusz z głębokim przesłaniem, piękne dekoracje i kostiumy oraz kolędy i świąteczne piosenki złożyły się na całość wspaniale wprowadzającą w nastrój Bożego Narodzenia. Przesłanie jasełek skłoniło nas do refleksji, że Chrystus przychodzi do nas w różny sposób i w miejscach często zaskakujących, przemieniając nasze życie. Jednak wiele zależy od samego człowieka czy Jezusa odkryje i przyjmie. Na scenie pojawiali się św. Józef, Maryja, Trzej Królowie, Król Herod, pasterze, aniołowie i dzieci. W niezwykłej scenerii świątyni parafialnej, wśród śpiewu kolęd, młodzi aktorzy przybliżyli zebranym sceny z życia Józefa oraz Maryi upamiętniające okoliczności przyjścia na świat Bożego Syna. Po raz kolejny staliśmy się świadkami momentu zwiastowania, wyczerpującej wędrówki do Betlejem, narodzin Jezusa, pokłonu złożonego Maleńkiej Dziecinie przez Trzech Królów oraz niebezpieczeństw grożących Świętej Rodzinie ze strony okrutnego Heroda.
Kilkudziesięciu młodych aktorów i muzyków dostarczyło zebranym w świątyni wielu doznań estetycznych i duchowych. Mali i więksi artyści z dużym przejęciem i poświęceniem wiernie odtworzyli swoje role. Przygotowania do przedstawienia trwały od miesiąca, uczniowie wraz z nauczycielami poświęcili wiele czasu na próby i przygotowania, tym bardziej, że poza nauką tekstu, dzieci uczyły się też śpiewać i grać, by w pełni oddać radość z narodzenia Pana. Jasełka w wykonaniu dzieci. wprowadziły wszystkich w iście świąteczny nastrój oraz swym pięknym i oryginalnym występem, podbiły serca publiczności.Kiedy artystyczna część dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie, otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem za piękne wykonanie przedstawienia.
Aktorami tej wspaniałej sztuki były dzieci i młodzieży naszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, głownie z klas VII a, VIII b i VIII b oraz wszyscy uczniowie klas I – III, którzy pod przewodnictwem swoich wychowawców (Pań: Iwony Miśków, Anny Kucharczyk, Bożeny Ciereszko, Grażyny Rębisz i Agaty Kostek) przepięknie przygotowali i wykonali kolędy na dzwonkach. Starsi uczniowie ubogacili całość grą na skrzypcach i keyboardzie oraz wspaniałym śpiewem kolęd i pastorałek. Swą techniczną pomocą to przedsięwzięcie wsparli Pan Marek Ciereszko i Szymon, a Pan Aron Bogusz zadbał o materiał filmowy dokumentujący to wydarzenie.
Całości spektaklu dopełniło wystąpienie Pana Wicedyrektora Andrzeja Górskiego, który serdecznie pogratulował Pani Reżyser oraz wszystkim młodym artystom i ich opiekunom, a także złożył przedświąteczne życzeniaprzybyłym na uroczystość rodzicom, uczniom, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły, mówiąc o miłości, zaufaniu, wierze i radości płynącej z tego żłóbka, na którym w obecnym czasie skupiają się oczy całego świata.
Dzieło naszych młodych artystów będzie można raz jeszcze podziwiać i kontemplować w środę, 23 lutego 2019 r., gdy spektakl zostanie powtórzony w miejscowym kościele z okazji zbliżających się dni babci i dziadka.
Ks. Łukasz
Galeria zdjęć...