Artykuły
1. Pochwała nudy. Nic nierobienie jest ważne w rozwoju dziecka.
https://zwierciadlo.pl/psychologia/czy-nuda-moze-przyniesc-korzysci
2.Swobodna zabawa – dlaczego jest tak ważna w rozwoju dziecka?
https://zwierciadlo.pl/psychologia/dlaczego-swobodna-zabawa-jest-tak-wazna-w-rozwoju-dziecka?utm_source=portal&utm_medium=dlaczego-swobodna-zabawa-jest-tak-wazna-w-rozwoju-dziecka&utm_campaign=tabs-zobacztakze-polecane
3. Gra planszowa „Poznajmy się bliżej”
https://smallsteps.pl/materialy-do-pracy/poznajmy-sie-blizej-material-pracy-dziecmi/?fbclid=IwAR2QDWaBWfs5vJZIhdkgmphBnLUv488buwbcswPtR6eoRTF2HyAVnrXvWFM#.XneP_epKjIV
4. Gra plaszowa "uWażność"
https://smallsteps.pl/gry-planszowe/uwaznosc-gra-dla-dzieci/?fbclid=IwAR0LcJQUywYF4fUpAYP6Ol4coPco3MzPzIOOv9K51sMrQEFvLaKk3lERlvw#.XneQqepKjIW
5. Podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe dla uczniów z niepełnosprawnościami
https://www.gov.pl/web/edukacja/podreczniki-materialy-edukacyjne-i-materialy-cwiczeniowe-dla-uczniow-z-niepelnosprawnosciami?fbclid=IwAR0A9r8caLr7__mEv0fEZhFH-mK8dixMuTEMPQMlLryeIZExCeBiJknrVTs
6.10 kroków pomocnych w radzeniu sobie z przymusową izolacją.
https://zdrowaglowa.pl/10-krokow-pomocnych-w-radzeniu-sobie-z-przymusowa-izolacja/?fbclid=IwAR3qcVmi5v_VEinLyqaWR-GdqjR3Fb8LJhS-SQImtG_SYAEu6YSL5c_Ouyw
7. Jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem ? Zachęcamy do obejrzenia webinaru.
https://www.swps.pl/strefa-psyche/blog/relacje/21375-jak-radzic-sobie-z-lekiem-przed-koronawirusem?fbclid=IwAR0A7PCsmmncHmlD46fFFdMcb1PErd5pdcEAyHJG3VdLfixTM92rOD6yyFE
8. Gra „ Turlane opowieści”
Gra składa się z tabelki, którą można wydrukować lub narysować samodzielnie file:///C:/Users/Sala%20nr%205/Downloads/turlae-opowiec59bci-obrazki%20(1).pdf oraz kostki do gry.
Następnie należy cztery razy rzucić kostką. Za każdym razem liczba oczek odsyła nas do odpowiedniego pola w odpowiedniej kolumnie tabeli. I tak np. gdy wyrzucimy kolejno: 6,3,2,5. Odczytujemy pole 6 w kolumnie I (KIEDY), następnie pole 3 w kolumnie II (GDZIE), potem pole 2 w kolumnie III (KTO) i na końcu pole 5 w kolumnie IV (CO). A następnie tworzymy z tego krótką Opowieść (możemy ją rozwijać, dodając kolejne określenia) lub początek opowieści, którą dopowiadamy/dopisujemy już według własnego uznania. Historia może być opowiadana lub zapisywać.
Warianty gry:
1) solo – każdy uczeń dostaje kartę pracy i kostkę, sam uzupełnia tabelę, rzuca kostką, zapisuje swoją opowieść. Potem historyjki możemy czytać na głos.
2) w parach – procedura podobna jak powyżej, tyle że po uzupełnieniu kart uczniowie zamieniają się tabelami i grają w grę kolegi/koleżanki lub wszystko robią wspólnie.
3) w grupach – najlepiej cztero- lub sześcioosobowych. Każda osoba uzupełnia jeden wiersz (grupy sześcioosobowe) lub kolumnę (grupy czteroosobowe) tabeli. Najlepiej zrobić to na osobnych krateczkach, które potem wklejamy do tabeli. Następnie każdy uczestnik turla cztery razy i tworzy swoją historię. Możemy wybrać tę najśmieszniejszą bądź najciekawszą. Możemy zapisać każdą w zeszycie. Możliwości jest wiele.
Możemy tworzyć gry tematyczne, np. świąteczne, patriotyczne, związane z książkowymi bohaterami (możemy np. wymyślać dalsze losy postaci), możemy spisane historie wykorzystać do utrwalania części mowy, ortografii itp..
Gra jest doskonała w zbogacaniu słownika, ćwiczeniu wypowiedzi ustnych i pisemnych oraz rozwijaniu wyobraźni.
9. Symetryczna Zabawa
Bardzo prosta zabawa zarówno dla najmłodszych jak również starszych dzieci, bo w łatwy sposób możesz modyfikować stopień trudności. Na każdym etapie możesz dostosować zabawę do własnych potrzeb. Taka aktywność świetnie stymuluje rozwój dziecka, analizę i syntezę wzrokową oraz uczy planowania i odtwarzania.
Do zabawy wystarczy kartka przedzielona na pół oraz różne przedmioty, które macie w domu w parach (po 2 szt np. łyżeczki, klocki, autka itp.). Zabawa polega na układaniu przedmiotów wzdłuż osi symetrii lub inaczej w odbiciu lustrzanym. Warto dziecku przy okazji takiej zabawy pokazać jak ułożone przedmioty wyglądają w lustrzanym odbiciu. Dla młodszych dzieci układamy początkowo po 3-4 przedmioty i odtwarzamy ten sam wzór z drugiej strony. Starszym dzieciom stopniowo zwiększmy liczbę przedmiotów, lub wykorzystujemy do zabawy kolorowe figury geometryczne.
10. Krótki film dla dzieci o KORONAWIRUSIE
https://www.facebook.com/272072416799143/videos/208869977132616/
11. Taśmociąg zmartwień. Ćwiczenie uważności dla dorosłych
https://www.facebook.com/cojanato/videos/227763311948206/
12. Radzenie sobie z trudnymi emocjami. Ćwiczenie uważności dla dorosłych.
https://www.facebook.com/218290741603456/videos/543230732995387/
13. Emocje w Zoo – MEMORY do pobrania + 3 wersje gry
https://emocjedziecka.pl/emocje-zoo-memory-pobrania-3-wersje-gry/
14. Gramy z emocjami.
https://smallsteps.pl/materialy-do-pracy/gramy-z-emocjami/#.Xnefrbh0iFQ
15. Emocje – zabawa z wykorzystaniem wieży Jenga.
https://smallsteps.pl/materialy-do-pracy/emocje-zabawa-wykorzystanie-wiezy-jenga/#.XnegE7h0iFQ
Relaksacyjne Opowieści
KRYSZTAŁOWA GÓRA
Wejdź na swoją ścieżkę i powędruj aż do Drzewa Kłopotów. Czy masz dziś jakieś nieprzyjemne sprawy, które chciałbyś na nim zawiesić?… A teraz idź do ogrodu. Kiedy miniesz furtkę, ujrzysz żwirową dróżkę, skręcającą w bok. Idąc nią, zobaczysz, jak wijąc się, prowadzi między cudownymi kwiatami, krzakami i bujnymi zaroślami… Wkrótce dotrzesz do płotu, a wtedy zobaczysz za nim wspaniałą górę, mieniącą się wszystkimi kolorami, jakby była z kryształu. Podchodząc bliżej, widzisz, że w górze są już wykute stopnie, postanawiasz więc wspiąć się na szczyt. Wchodząc na pierwszy stopień, stwierdzasz, że u podnóża góry wszystko jest czerwone. Z jednej strony kwitną karmazynowe kwiaty, z drugiej gałęzie drzewek uginają się pod dorodnymi czereśniami. Kwiaty rozsiewają wokół siebie egzotyczny zapach, a kiedy zrywasz jedną czereśnię i wkładasz do ust… aaach, cóż za cudowny smak!… Robisz kilka następnych kroków po stopniach Kryształowej Góry i widzisz, że teraz otacza cię barwa pomarańczowa… Można by pomyśleć, że znalazłeś się w gaju pomarańczowym, tyle jest dookoła drzewek, których gałęzie chylą się ku ziemi pod ciężarem owoców. Może masz ochotę poczęstować się pomarańczą, posmakować jej żywego soku… nie krępuj się… Kilka kolejnych stopni wprowadza cię w warstwę jaskrawożółtą. Wszędzie pełno jest żółtych kwiatów… wysokich, niskich, dużych, małych… Z boku widać niewielki strumyk, więc postanawiasz przysiąść na chwilę i ochłodzić się… Nabierasz w dłonie wody w cieniu drzewka cytrynowego, a jego rześki zapach odświeża cię jeszcze bardziej… Kilka schodków wyżej zaczyna się kraina bujnej zieleni. Zupełnie jakbyś się znalazł w lesie podzwrotnikowym, w którym fruwa mnóstwo różnobarwnych ptaków, a spomiędzy drzew pozdrawiają cię wszystkie ulubione zwierzęta… Kiedy zrobisz jeszcze kilka kroków w górę, otoczy cię błękit; jeszcze nigdy dotąd nie widziałeś błękitu tak czystego i pięknego… Po jednej stronie góry chlupoczą fale morza, a między nimi wesoło dokazują delfiny. Zanurzasz się w morskiej wodzie, pływasz i bawisz się z delfinami… Kiedy wracasz na stopnie Kryształowej Góry, wchodzisz po nich w krainę fioletu… Masz wrażenie, że stąpasz po wielkim ametyście, w którym rozszczepia się światło, a wszystko dookoła mieni się i skrzy!… A kiedy wreszcie staniesz na samym szczycie, otoczy cię… jaskrawa biel. To tutaj mieszkają wszystkie twoje najtajniejsze marzenia i najskrytsze sny, tutaj chronią się wszystkie ukochane przez ciebie rzeczy: aniołowie, wróżki, chmury i promyki słoneczne… Wszystko, czego zdarzyło ci się zapragnąć, jest przed tobą, skąpane w roziskrzonej bieli… Rozkoszuj się teraz przez chwilę swoją Kryształową Górą… Czas już wracać, ale najpierw podziękuj jej za to, że jest tutaj i zawsze chętnie czeka na twoje odwiedziny… Przy furtce trzeba też podziękować ogrodowi za to, że jest, że czeka…
J. Day, Twórcza wizualizacja dla dzieci
OPADAJĄCY LIŚĆ
Wyobraźcie sobie, że każdy z was jest liściem na drzewie. Być może jest to duży dąb albo buk, a może klon, czy jakieś inne drzewo. Obok was na gałęziach znajduje się wiele innych liści. Każdy liść ma swój własny kształt oraz inne odcienie kolorów. Poczujcie, jak łagodnie kołyszecie się na wietrze, który muska was lekko i przyjemnie. Teraz ogarnia was ciekawość. Chcecie wiedzieć, jako to jest, gdy jako liść możecie żeglować w powietrzu. Wyobraźcie sobie, że odrywacie się od gałęzi i powoli, bardzo powoli opadacie w dół. Powoli się obracacie i delikatnie opadacie na ziemię. Leżycie tam spokojnie, być może wśród innych liści, może na trawie i zauważacie, że powietrze tutaj zupełnie inaczej pachnie – ziemią, mchem i wilgocią. Poczujcie, że jesteście bardzo zmęczeni i senni, że to przyjemne uczucie, tak tutaj leżeć. Niech nastanie noc, delektujcie się tym spokojem. Macie minutę na piękny, orzeźwiający sen; sen liścia albo swój własny (1 minuta). A teraz nadszedł czas, by tutaj powrócić. Bądźcie znowu sobą, poprzeciągajcie się przez chwilę i zróbcie 3 głębokie oddechy. Otwórzcie oczy i bądźcie znowu tutaj – orzeźwieni i pełni energii.
KOLORY TĘCZY
„Proponuję wam wyobrażenie sobie kolorów tęczy. Zamknijcie oczy. Każdy kolejny kolor będzie cię wprowadzał w stan coraz głębszego odprężenia. Jeśli trudno ci zobaczyć kolor, nie przejmuj się i do niczego nie zmuszaj. Wystarczy, że nazwiesz go w myślach.
Zacznij od czerwieni. Jest to piękny, głęboki, purpurowy odcień czerwieni, jak kula zachodzącego słońca. Jest to czerwień dojrzałego, czerwonego jabłka. Przypomina dojrzałą, purpurową różę. Kolor czerwony.... przechodzi stopniowo w barwę pomarańczową. Dynamiczną, promienną, jak kosz pełen pomarańczy. Kolor pomarańczowy.... powoli zamienia się w żółty. Świetlisty, żółty, jak słońce. Gorący, żółty, jak słońce. Poczuj to ciepło w swoim splocie słonecznym. Twoje ciało staje się ciepłe, przyjemnie ciepłe, odprężone. Kolor żółty, jak fontanna ciepła. Pozwól, aby to ciepło przeniknęło wszystkie części twojego ciała. Zatroszcz się o swoje ciało. Potrzebuje twojej uwagi, dbałości i troski. Kolor żółty.... Stopniowo zmienia się w zieleń. Zielony, jak łąka w pogodny, letni dzień. Zielony, jak liść. Zielony, jak las. Jest ci dobrze. Czujesz się spokojny.....
Powoli pojawia się i wypełnia cię kolor niebieski. Głęboki, piękny, spokojny, niebieski, jak niebo w majowy dzień. Jak woda w jeziorze. Jak ocean. Niebieski.... I wreszcie pojawia się fiolet. Osiągnąłeś stan głębokiego odprężenia. Jesteś spokojny, zrelaksowany, radosny. Jest ci dobrze. Pozostań jeszcze przez chwilę z tymi wszystkimi przyjemnymi doznaniami w twoim ciele, poczuj je. A teraz policzę od 10 do 1. Kiedy powiem 1 – otwórz oczy’.(„Klucz do efektywności nauczania”, H. Hamer).
BIAŁY OBŁOCZEK
Usiądź lub połóż się wygodnie, spróbuj przyjąć przyjemną pozycję, jeszcze wygodniejszą. Wyobraź sobie, że jest ciepły, letni dzień, a ty leżysz na plecach na łące. Leżysz tak, zupełnie odprężony, i patrzysz w czyste bezchmurne niebo (ok.15 sekund).
Leżysz wygodnie w trawie, jesteś odprężony i zadowolony z siebie. Napawasz się pięknem cudownie niebieskiego nieba. Wolniutko, daleko na horyzoncie pojawia się mały, biały obłoczek. Patrzysz zafascynowany na tę chmurkę, która powoli zbliża się do ciebie. Leżysz tak, odprężony, rozluźniony, spokojny. Sam stań się małą, białą chmurką, zmień się w obłok. Teraz to ty jesteś małą, białą chmurką. Rozpłynąłeś się całkowicie w bieli obłoku. Jesteś zupełnie odprężony, jesteś sobą. Jesteś rozluźniony i absolutnie spokojny (ok.1 min.). Jesteś przyjemnie zrelaksowany, świeży i pełen sił. Poruszaj palcami,
przetrzyj dłonią o dłoń, otwórz powoli oczy, przeciągnij się i wyciągnij. Jesteś rozluźniony, spokojny, skoncentrowany. (H. Teml, „Relaks w nauczaniu”).SPRZEDAWCA LODÓW
Usiądź lub połóż się wygodnie (ok.10 sekund). Zamknij oczy. Niech spłynie z ciebie całe napięcie. Z każdym oddechem czujesz się coraz bardziej odprężony,
rozluźniony. Wyobraź sobie, że idziesz ulicą, mijasz wielu swoich kolegów z klasy, machasz do nich radośnie, uśmiechasz się. Oni odwzajemniają ci tym samym.
Widzisz mały wózek sprzedawcy lodów. To wesoły, ubrany na biało mężczyzna w białej czapce. Sprzedawca lodów zna cię doskonale, da ci teraz ogromną porcję –
rożek wypełniony siedmioma gałkami. Podejdź do niego i przyjrzyj mu się uważnie. Najpierw wyciąga odpowiednio duŜy roŜek. Ujmuje w rękę łyżkę do lodów. Otwiera pierwszy pojemnik z lodami truskawkowymi. Patrz, jak nakłada czerwone lody do rożka (ok. 10 sekund). Teraz otwiera następny pojemnik z lodami pomarańczowymi. Sięga głęboko i nakłada pomarańczowe lody na czerwone. W następnym pojemniku znajdują się żółte lody cytrynowe. Sprzedawca nakłada żółtą gałkę na pomarańczową. Co jest w następnym pojemniku? Ach, zielone lody pistacjowe. Zielona gałka zostaje ułożona na wierzchu góry lodowej. Sprzedawca odsuwa teraz pokrywę kolejnego pojemnika. Tu znowu mamy cudowne niebieskie lody jagodowe. Widzisz kawałki jagód? Teraz sprzedawca wyciąga liliową kulkę – orzeźwiające lody winogronowe. Układa liliową kulkę na samym wierzchu. A teraz ukoronowanie dzieła: fioletowa gałka ląduje na samym szczycie. Przyjrzyj się uważnie swojemu rożkowi w kolorze tęczy. Wyobraź sobie, że możesz spróbować każdego rodzaju lodów. Wyobraź sobie, że zjadasz fioletową kulkę, teraz kolej na liliową. Liżesz niebieską, a potem zieloną, pistacjową. Wyobraź sobie teraz żółte lody cytrynowe. A teraz smak lodów pomarańczowych. Zostały tylko czerwone, truskawkowe, których teraz możesz spróbować.(H. Teml, „Relaks w nauczaniu”).
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 398