• O szkole

• Z dniem 1 września 2017 r. decyzją Rady Miejskiej Gminy Lubomierz został utworzony Zespół Szkolno – Przedszkolny w Lubomierzu. W skład zespołu wchodzą: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lubomierzu oraz Przedszkole Miejskie w Lubomierzu. Zgodnie z zapisami zawartymi w statucie celem Zespołu jest koordynowanie zadań jednostek w zakresie tworzenia właściwych dla prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży warunków opiekuńczo-wychowawczych, a także zdrowotnych oraz wspomaganie procesów mających bezpośredni wpływ na indywidualny rozwój dzieci i młodzieży. Ponadto Zespół realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty oraz wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych, prowadząc działalności dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą określoną podstawą wychowania przedszkolnego oraz podstawą kształcenia ogólnego.

Organami Zespołu są: Dyrektor Zespołu, Rada Pedagogiczna Zespołu, Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu oraz Rada Pedagogiczna Przedszkola Miejskiego. Natomiast organami społecznymi działającymi w Zespole są: Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu, Rada Rodziców Przedszkola Miejskiego w Lubomierzu, Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu.

Zarządzeniem Burmistrza Gminy i Miasta Lubomierz od 1 września 2017 r. kierowanie Zespołem zostało powierzone Markowi Kozakowi, który został wyłoniony na to stanowisko w drodze konkursu. Dyrektor Marek Kozak powołał na stanowiska wicedyrektorów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lubomierzu p. Katarzynę Szczygieł i p. Andrzeja Górskiego.

Dyrektor Zespołu zarządza również Szkolnym Schroniskiem Młodzieżowym "Maciejówka" w Maciejowcu.

Od 1 września 2017 r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym jest 372 uczniów i wychowanków: w szkole – 274 uczniów w 15 oddziałach, w przedszkolu 98 wychowanków w 4 grupach.  W Zespole zatrudnionych jest 40 nauczycieli oraz 15 osób administracji i obsługi.

Od 1 września 2017 r. zaczyna obowiązywać nowy ustrój szkolny - uczniowie dotychczasowej 6-letniej szkoły podstawowej stali się uczniami 8-letniej szkoły podstawowej. Po jej ukończeniu będą mogli kontynuować naukę w: 4-letnim liceum ogólnokształcącym, 5‑letnim technikum lub 3-letniej branżowej szkole I stopnia. Uczniowie, którzy w roku szkolnym 2016/2017 ukończyli klasę VI szkoły podstawowej, rozpoczęli naukę w klasie VII szkoły podstawowej. Gimnazja są wygaszane – nie ma już naboru do klas pierwszych.

Od 1 września 2017 r. nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego obowiązuje w klasach I, IV, VII szkoły podstawowej, w I klasie branżowej szkoły I stopnia oraz w I semestrze szkoły policealnej. Pozostali uczniowie realizują dotychczasową podstawę programową. Nauczanie wczesnoszkolne dotyczy uczniów klas I-III. Od IV klasy rozpoczyna się nauczanie przedmiotowe, a w klasie VII do zajęć obowiązkowych jest włączony drugi język obcy nowożytny. W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klasy V i VI szkoły będą nadal uczyli się przyrody. Natomiast od klasy VII zostały wprowadzone nowe przedmioty: biologia, chemia, fizyka i geografia.

Uczeń kończący VIII klasę będzie zdawał obowiązkowy egzamin końcowy. W latach szkolnych 2018/2019, 2019/2020 i 2020/2021 egzamin zostanie przeprowadzony z trzech przedmiotów: języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki. Od roku szkolnego 2021/2022 do przedmiotów obowiązkowych dołączy także jeden przedmiot fakultatywny: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

Zgodnie z rządowym programem wszyscy uczniowie szkoły podstawowej mają zapewnione bezpłatne podręczniki. Rodzice i uczniowie, podobnie jak w poprzednim roku, mają zapewniony darmowy dostęp do dziennika elektronicznego.

Jak co roku w naszej szkole przygotowana jest bogata oferta zajęć pozalekcyjnych, gdzie uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania oraz nadrabiać zaległości w nauce.

W okresie wakacji wykonano remont małej sali gimnastycznej i świetlicy, założono monitoring wizyjny w małej szkole, zmodernizowano monitoring w dużej szkole, pomalowano 2 sale lekcyjne. Ponadto dokonano szeregu drobnych napraw konserwatorskich.

Życzę wszystkim uczniom, aby czas spędzany w szkole był radosny, ale i pracowity, bo wtedy osiągniecie wiele sukcesów. Wierzę, że czas pobytu w szkole będzie dla każdego pełen pozytywnych doświadczeń związanych ze zdobywaniem nowych umiejętności i poznawaniem świata. Nauczycielom życzę pomyślnego roku, zrealizowania planów i zamierzeń oraz wielu powodów do satysfakcji ze swojej pracy.

Bardzo dziękuję Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II za olbrzymie zaangażowanie i podejmowanie wielu przedsięwzięć na rzecz naszych uczniów. Mam nadzieję, że również w rozpoczętym nowym - 72 roku szkolnym w historii naszej szkoły -  dzięki wzajemnej wzorowej współpracy sprostamy czekającym nas wyzwaniom.

Kolejne wakacje rozpoczną się 22 czerwca 2018 r.

Marek Kozak
          Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego